VÝVOJÁŘ: Eidos Montréal, spolupracovalo Crystal Dynamics | VYDAVATEL: Square Enix | RATING: Mature | DATUM VYDÁNÍ: 14/09/2018 | VYŠLO NA: PC, PlayStation 4 & PS4 Pro, XBOX One | LAŘIN HLAS: Camilla Luddington 

Shadow of the Tomb Raider je další hrou, třetím dílem rebootované série Tomb Raider a závěrem trilogie o zrodu Lary coby vykradačky hrobek. Hra vyšla v září 2018. Vydavatelem je i pro tento díl studio Square Enix, o vývoj se tentokrát staralo kanadské stuio Eidos Montréal. Dosavadní vývojář, studio Crystal Dynamics, na vývoji spolupracovalo.

Inovace ve Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider se drží principů TR 2013 a Rise a opět je posouvá. Hlavními prvky jsou zde upravený svět pod vodou a volný průzkum těchto prostorů, splynutí s prostředím džungle a využití Lařina okolí jako výhody v boji. Hra také obsahuje rozvinutější nákupní mechaniky, sociální interakci a doposud největší prostor k průzkumu (hub) v historii série. Poprvé v sérii si hráči mohou určit obtížnosti u tří herních mechanismů – boje, průzkumu a hádanek – a vytvořit si tak prožitek přímo na míru svému stylu hraní.

Příběh Shadow of the Tomb Raider

Lara pokračuje v pronásledování tajemné organizace Trinity, o které nyní ví, že má prsty ve smrti jejího otce. Lara je předhání v honičce za starodávnou dýkou, jejím vzetím v hrobce poblíž mexického městečka však odstartuje dávno předpovězenou apokalypsu ze zapomenutých legend Mayů. A tak Lara nejen že musí zastavit Trinity v jejich snaze ovládnout svět, musí i závodit s časem, aby odvrátila zánik světa.