VÝVOJÁŘ: Core Design | VYDAVATEL: Eidos Interactive | RATING: Teen | DATUM VYDÁNÍ: 25/10/1996 | VYŠLO NA: PC, PlayStation, Sega SATURN, PDA (2002), Nokia N-Gage /2003). iOS (2013). Android (2015)  LAŘIN HLAS: Shelley Blond | OFICIÁLNÍ MODELKA: Natalie Cook | ÚROVNÍ: 15 | TAJEMSTVÍ: 45

Pátý díl série – Tomb Raider 5 – s podtitulem Chronicles – vyšel v listopadu roku 2000 jako tradičně dílo vývojářské firmy Core Design a vydavatele Eidos Interactive. V té době byl opět díl vyhlášen jako poslední před nástupem systému další generace (Play Station 2). Tentokrát ale Tomb Raider 5 pro Play Station 1 poslední opravdu byl.

Inovace Tomb Raider 5

Tomb Raider 5 se graficky oproti čtvrtému dílu téměř nezměnil. Graffický engine se sice změnil, ale spíše v drobných nyancích. Pravda, autoři ubrali na tmavosti prostor, ve kteých se hra odehrává, talže oči hráče si odpočinou více.

Lara v Tomb Raider 5 může využívat dalekohled s osvětlením, páčidlo, zelené světlice, kromě neodlučitelných pistolí a standardních UZI a brokovnice dostává do arzenálu revolver.  V posledních úrovních pak místo standartních zbraní máte k dispozici HK samopal s nastavitelnými módy a zbraň, vystřelující pevné provazy. Likvidovat nepřítele budete i pomocí chloroformu a páčidla.

Od posledního dílu se Lara naučila provazochodectví, seskoku dollů z pokleku, který zkrátí zdlouhavé otáčení se v úzkých prostorách, a otočce na tyči. Nově může také prohledáváním skříní a regálů získat více nábojů či odměn. Projdete si ulice Říma, klaustrofobické prostředí ponorky, ve speciálním obleku mořské dno, tajemný irský ostrov a vysoce střežený komplex kanceláří v New Yorku.

Příběh Tomb Raider 5

Děj Tomb Raider 5 přímo navazuje na události po konci čtverky. Přátelé Lary Croft se scházejí v rodinném sídle a vzpomínají na dobrodružství Lary, které prožila, zatímco von Croy po ní neúnavně pátrá v Egyptě.

 

S tímto dílem byl uvolněn Tomb Raider Level Editor, který hráčům poprvé umožňuje vytvořit si své vlastní dobrodružství.