VÝVOJÁŘ: Core Design | VYDAVATEL: Eidos Interactive | RATING: Teen | DATUM VYDÁNÍ: 15/11/1999 | VYŠLO NA: PC, PlayStation, Sega DreamCast, Mac  LAŘIN HLAS: Jonell Elliott | OFICIÁLNÍ MODELKA: Lara Weller | ÚROVNÍ: 35 | TAJEMSTVÍ: 70

Čtvrtý díl série – Tomb Raider 4 vyšel v listopadu roku 1999 jako tradičně dílo vývojářské firmy Core Design a vydavatele Eidos Interactive. Od tohoto dílu se oficiálně přestaly další díly série číslovat a čtvrté pokračování má podtitul The Last Revelation. V té době byl díl vyhlášen jako poslední.

Inovace Tomb Raider 4

Tomb Raider 4 se opět dočkal úpravy grafického kabátu, nové světelné efekty dodávají kouzlo atmosféry před tisíci lety. Rekordních čtyřicet levelů Laru Croft zavede do chrámu v Karnaku, Alexandrijské knihovny, jeskynního chrámu pod pyramidami v Gíze nebo Kleopatřina paláce. Mezi lokacemi se objevuje také běhání po jedoucím vlaku.

Lara v Tomb Raider 4 nyní může využívat dalekohled s osvětlením, páčidlo, zelené světlice, kromě neodlučitelných pistolí a standardních UZI a brokovnice dostává do arzenálu revolver, granátomet se třemi typy granátů a šikovnou kuši. Na nedostupná místa se nyní dostane šplháním po tyčích nebo zhoupnutím se na laně, některé dveře dokáže vykopnout. Pro lepší přehlednost hráče při rozhlížení postava Lary zprůhlední. Projede se po Údolí Králů jeepem a Městem mrtvých na motorce.

Příběh Tomb Raider 4

Děj Tomb Raider 4: The Last Revelation se odehrává celý v prostředí Egypta, až na začátek hry, kde Lara v Kambodži prožívá své první dobrodružství jako šestnáctiletá po boku profesora Wernera von Croye, který nešťastnou shodou okolností na cílovém místě výpravy umírá – anebo tomu alespoň všechno nahrávalo… Přesunem do současnosti Laru objevíme v hrobce boha Seta, kde vytrhne Hórův amulet z jeho sarkofágu a tím vypustí jeho sílu a sešle na zem zlo. Když zjistí, čeho se dopustila, rozhodne se procestovat Egypt a sesbírat kousky Hórova brnění, aby mohla Setha opět ve Velké pyramidě uvěznit. Mezi tím však o Hórův amulet projeví zájem také na scéně se opět objevivši von Croy, kterého bůh Seth naprosto ovládne, aby zabránil Laře v záchraně světa.

Tomb Raider: The Times Exclusive

K oslavě výročí nalezení Tutanchamonovy hrobky Howardem Carterem v roce 1922 Eidos ve spolupráci s redakcí The Times vydalo speciální level volně ke stažení. Lara Croft byla šéfredaktorem The Times najata, aby prozkoumala nově objevené tunely právě v Tutanchamonově hrobce.

Tomb Raider 4 GOLD

Podobně jako u všech tří předchůdkyň se i u The Last Revelation uvažovalo o vydání dodatku (GOLDu). Projekt byl nakonec pozastaven, přesto však několik informací zůstalo zachováno. Proto jsme tomuto projektu věnovali prostor v sekci Nevydané tituly.