VÝVOJÁŘ: Crystal Dynamics | VYDAVATEL: Eidos Interactive | RATING: Teen | DATUM VYDÁNÍ: 18/11/2008 | VYŠLO NA: PC, PlayStation 2, PlayStation 3, XBOX 360, zpětná kompatibilita XBOX One, Nintendo DS, Nintendo Wii, Nokia N-Gage 2.0, Mac, mobily  LAŘIN HLAS: Keeley Hawes | OFICIÁLNÍ MODELKA: Alison Carroll | ÚROVNÍ: 7, 21 sekcí | COLLECTIBLES: 185

Psal se listopad 2008 a po dlouhém napjatém čekání na to, jak se budou dále vyvíjet události po skončení sedmého dílu, konečně přišel Tomb Raider 8 (celým jménem Tomb Raider: Underworld). Jako už tradičně vyšel z dílny Crystal Dynamics a vydán byl firmou Eidos.

Ke hře vyšly dva dodatky pro hráče na konzolích XBOX, ke kterým můžete přejít níže.

Inovace Tomb Raider 8

Tomb Raider 8 byl již od oznámení příprav dílu prezentován jako hra, která bude pojata reálněji než kdy předtím. Lařin svět se díky vypracování nového a vylepšeného enginu dočkal pořádných změn. Prostředí je opravdu jako živé, mohutné chrámy i džungle jako byste procházeli s Larou naživo. Jako už tradičně přibyly Laře nové dovednosti – opět se zdokonalila v boji holýma rukama, může vytrhávat a přemisťovat tyče, aby se dostala k nedostupným místům, může s nimi útočit, přenášet menší předměty. Vrátila se schopnost chůze po tyčích či provazech, Lara může nyní střílet pod vodou, za použití artistického komínového skoku zdolat úzké šachty nebo střílet jednou rukou za visu z plošiny. Do výbavy patří tradiční pistole, omračovací puška, Uzi, harpuna, granáty, brokovnice či samopal. Dalekohled nahradil outdoorový fotoaparát a Laře opět nechybí šikovný hák.
S Larou propátráte dno moře, budete posouvat skály a opět se projedete na motorce přes led i džungli.

Příběh Tomb Raider 8

Po událostech z TR 7 Lara pokračuje v pátrání po možném místě, kam mohla zmizet její matka, navazujíc tak na práci svého otce. Po průzkumu místa, které připadalo v úvahu, se do hry opět zapojí Amanda Evertová, která Laru nechala sledovat. Lara velmi záhy zjišťuje, že za pohnutkami Amandy stojí další stará známá – Jacqueline Natla, která se opět nenechá zastavit ničím a nikým ve své touze ovládnout svět. Jak Lara zjistí, Natla ovlivnila i jejího otce, ten ale vše včas prohlédl a nechal Laře ukrytou cestu k tomu, jak Natlu definitivně zastavit.

Tomb Raider 8 dodatky

Poprvé od dob původní éry série Tomb Raider vyšly pro Tomb Raider 8 datadisky s dodatkovými levely. Bohužel, pouze pro hráče XBOX.

Datadisky vyšly celkem dva:
Tomb Raider: Underworld – Beneath the Ashes – v únoru 2009
Tomb Raider: Underworld – Lara´s Shadow – následoval v březnu 2009