tomb raider: Chronicles

Pátý díl série – Tomb Raider 5 – s podtitulem Chronicles – vyšel v listopadu roku 2000 jako tradičně dílo vývojářské firmy Core Design a vydavatele Eidos Interactive. V té době byl opět díl vyhlášen jako poslední před nástupem systému další generace (Play Station 2). Tentokrát ale Tomb Raider 5 pro Play Station 1 poslední opravdu byl.

VÝVOJÁŘ: Core Design | VYDAVATEL: Eidos Interactive | RATING: Teen | DATUM VYDÁNÍ: 24/11/2000 | VYŠLO NA: PC, PlayStation, Sega DreamCast | LAŘIN HLAS: Jonell Elliott | OFICIÁLNÍ MODELKA: Lucy Clarkson | ÚROVNÍ: 13 | TAJEMSTVÍ: 36

Inovace v Tomb Raider 5

Tomb Raider 5 se graficky oproti čtvrtému dílu téměř nezměnil. Graffický engine se sice změnil, ale spíše v drobných nyancích. Pravda, autoři ubrali na tmavosti prostor, ve kteých se hra odehrává, talže oči hráče si odpočinou více.

Lara v Tomb Raider 5 může využívat dalekohled s osvětlením, páčidlo, zelené světlice, kromě neodlučitelných pistolí a standardních UZI a brokovnice dostává do arzenálu revolver.  V posledních úrovních pak místo standartních zbraní máte k dispozici HK samopal s nastavitelnými módy a zbraň, vystřelující pevné provazy. Likvidovat nepřítele budete i pomocí chloroformu a páčidla.

Od posledního dílu se Lara naučila provazochodectví, seskoku dollů z pokleku, který zkrátí zdlouhavé otáčení se v úzkých prostorách, a otočce na tyči. Nově může také prohledáváním skříní a regálů získat více nábojů či odměn. Projdete si ulice Říma, klaustrofobické prostředí ponorky, ve speciálním obleku mořské dno, tajemný irský ostrov a vysoce střežený komplex kanceláří v New Yorku.

Příběh Tomb Raider 5

Děj Tomb Raider 5 přímo navazuje na události po konci čtverky. Přátelé Lary Croft se scházejí v rodinném sídle a vzpomínají na dobrodružství Lary, které prožila, zatímco von Croy po ní neúnavně pátrá v Egyptě.

Level editor a konec jedné éry

S tímto dílem byl uvolněn Tomb Raider Level Editor, který hráčům poprvé umožňuje vytvořit si své vlastní dobrodružství. Tímto dílem totiž studio příběh Lary Croft uzavřelo až do doby, než vyjde v nových dobrodružstvích na tehdy nastupující konzole nové generac

Archivní materiály o hře

Aby žádný cenný dobový materiál o hře neupadl v zapomnění, vše, co jsme vypátrali, najdete v archivu dobových materiálů z herních časopisů a videí televizních reklam či spotů, které hru provázely v době jejího vydání

Servis pro hráče

I pátý Tomb Raider má svá zapeklitá místa, která dokážou zamotat hráčům hlavu na dlouhé hodiny, Ať už jste příznivcem videonávodů, máte radši průvodce hrou formou klasicky psaného návodu nebo hledáte nějaký ten podvůdek, tudy!

Downloady

Sbírka konceptů z doby vznikání  hry, nahlédnutí pod pokličku level editoru, když tvůrci jednotlivým úrovním vdechovali život, galerie vlastní hry se screenshoty z hran