Zdrojem tohoto průvodce byl Rise of the Tomb Raider Guide na eurogamer.net.
Za pomoc s překladem děkuji Charlie, která rovněž poskytla materiály k vedlejším misím. 🙂
Hrobky v tomto návodu bohužel zatím nelze vložit do jednotlivých míst, protože v průvodci nejsou lokality děleny detailně a přesně; návody na ně a vedlejší úkoly tudíž hledejte na konci. 

Následujte Jonaha stezkou a po několika metrech budete před malou skluzavkou. Pár metrů za ní je další a větší, která Vás málem bude stát život – tam se spustí první Rychlá reakce (Qucik Time Event – QTE). Chytněte se kraje, sledujte pokyny na obrazovce a dostaňte se po okraji vpravo. Vytáhněte se, dostaňte se k ledu a pomocí cepínů se vytahujte nahoru. Když se dostanete k převisuu, zamiřte vlevo, přeskočte propast a doskočte k čekajícímu Jonahovi. Pokračujte po cestě a dejte se přes jeskyni. Po úzkém kraji a přeskočte k ledu, po kterém se dá šplhat. Jakmile se dostanete až nahoru, vyskočte a chyťte se, přeskočte trhlinu, po okraji a chytněte se dalšího ledu. Po cestě vás překvapí pořádný kus, který spadne a vytvoří velkou díru, se kterou si musíte poradit. Přeskočte a pomocí akce se zachyťte, čímž se spustí další QTE. Zachyťte se, dejte se nahoru a doprava a přeskočte propast.
Málem se stane neštěstí, naštěstí Vás zachrání duchapřítomný Jonah. Rozhoupejte se na laně, a jakmile budete blízko ledu, zasekněte do něj cepín. Jakmile se zachytíte pevně, vylezte a běžte směrem vpravo, abyste se vyhnuli lavině.
Teď jste zůstali sami a nemáte čas na nic jiného než běžet o život, jinak je konec. Následujte cestu, přeskočte na dřevěnou plošinu a na další dole. Směrem k vraku letadla, pozor, aby vás padající sníh nestrhl dolů. Skočte na čnící tyč z vraku a cepínem se chytněte lanovky.
Potom, co lanovka skončí, začne sjezd po velkém svahu. Zachycujte se pomocí akce, abyste zpomalili skluz, chyťte se hrany a rychle přeskočte doprava a do bezpečí. Běžte dál po bortícím se útesu, jakmile se dostanete na konec, skočte a chyťte se ledu.

Následuje sekvence, která trochu osvětlí děj a prostředí, které následuje – slunce, poušť a písek.
Po scénce se nacházíte na okraji útesů.

The Lost Tomb

Jděte po cestě, vyskočte nahoru a dejte se doprava; vejděte do jeskyně. Jakmile dosáhnete komnaty, aktivujte si Instinkty a označte si objekty zájmu. Prozkoumejte malby a zdi, abyste si vylepšili svou Řečtinu, potom prozkoumejte monolit před sebou a najdete tak lokaci skrytého zlatého pokladu (najdete na mapě). Vyzvedněte si poklad, pak se dejte k poškozené cihlové zdi a nechte cepín, aby vám otevřel cestu.

The Hidden Oasis

Pokračujte cestou nalevo, přeskočte trhlinu a vylezte na cihlový sloup. Podle úchytů pokračujte vlevo a nahoru, pak se dejte po trámu nalevo. Začne se pod vámi propadat, takže se připravte na sérii skoků, abyste se dostali na pevnou zem. Dolů a pokračujte okolo rohu, přeskočte díru, přeručkujte doprava, vylezte ke vstupu do chrámu a vzhůru do tmy.

The Prophet’s Tomb

Uvolněte si blokádu na konci cesty a vstupte do malé komnaty. Použijte Instinkty a rozhlédněte se. Napravo od dveří je kontejner, který lze vybrat, malba na zdi a svitek, který odpočívá na kameni nedaleko malby.
Jak budete postupovat dál další chodbou, tak tak se vyhnete pasti. Jakmile se spustí, taste a rozstřelte její dřevěnou část nahoře, uvolníte si cestu. Pokračujte do místnosti s první hádankou.
Rozstřelte blok, který drží dřevěnou plošinu, a potom pomocí cepínu rozbijte polorozpadlou zeď. Místnost se z poloviny naplní vodou, díky čemuž se s pomocí plošiny, kterou jste sestřelili, dostanete do další části.
Sklouzněte dolů svahem a dejte se chodbou. Pozor na past, kterou zničte rozstřelením dřevěného bloku, potom si uvolněte nohu, Jakmile se osvobodíte, rychle plavte na svobodu, dokud se nedostanete do bezpečí. Pak vstupte do další místnosti.
Rozbijte rozpadlou zeď vpravo, abyste ještě více zvedli úroveň vody. Přeplavte na druhou stranu místnosti a vylezte po policích plných kostí. Z malé kamenné plošiny skočte na zavěšenou dřevěnou plošinu, abyste si otevřeli cestu zvednutím vrat, které zadržují vodu. Přeplavte na konec místnosti naproti tomu, kterým jste přišli, a vylezte po dalších policích. Přeručkujte doprava a za roh a pak se vytáhněte.
Jakmile budete nahoře, otočte se a aktivujte Instinkty. Na okraji před vámi je kostra, která drží mapu, která ukazuje místa všech sesbíratelných věcí v oblasti:

Náboženský artefakt – na úrovni vody nedaleko mapy
Mince 1 – na okorají vzdáleného výklenku po pravé ruce
Mince 2 – zakopané v zadní části výklenku
Mince 3 (neoznačené) – zakopané ve výklenku na druhé straně komnaty od kostry s mapou
Mince 4 – pod malou strukturou uprostřed v zadní části komnaty
Mince 5 (neoznačené) – v malém výklenku naproti dřevěné plošině v další místnosti s hádankou
Svitek 1 – na okraji nedaleko Mincí 3
Svitek 2 – uvnitř malé struktury napravo od místa kudy jste vešli
Svitek 3 – napravo, jakmile vstoupíte do další místnosti s hádankou

Jakmile seberete v oblasti všechno (kromě Svitku 3 a Mincí 5), přeskočte na druhou stranu malé struktury – pozor na past s trny uprostřed podlahy – a přeskákejte přes sloupy k východu. Jak budete postupovat šerem, pozor na několik pastí. První přeskočte a druhou rozstřelte. Než se dáte k další hádance, seberte poslední svitek z pravého rohu místnosti.
Skočte na visící dřevěnou plošinu, rychle přeskočte na druhou stranu, než začne klesat. Rozbijte oslabenou zeď, sestřelte druhou plošinu. Skočte na visící plošinu, čímž částečně zvednete hladinu vody a druhou plošinu dostanete do zadní části místnosti. Vylezte na ní, potom rychle skočte na okraj po vaší pravé ruce a přeskočte napříč na sloup, Odsud skočte na dřevěné rameno nad visící plošinou. Budete smeteni zpět do hlavní místnosti.
Opět vylezte po výklencích a vydejte se k cíli.
Po scénce opět není čas se flákat. Postřílejte padouchy a rozběhněte se jako o život. Prostě držte směr vpřed a přeskakujte, kde je třeba, dokud se nedostanete do bezpečí.

Zpátky do zimy, kde nám budou představeny poslední nové prvky hry – zdroje, vytváření a upgrady.

A Cold Welcome

Vydejte se po cestě, dokud nedojdete ke starému táboru. Teď Vás čeká sbírání zdrojů nezbytných pro přežití, takže si aktivujte Instinkty a lokalizujte potřebné předměty – dva malé stromky a mršinu vysoké zvěře – pak se vraťte do tábora a utábořte se, udělejte si pohodlí. Budete vyzváni k tomu, abyste si vylepšili svůj luk – a od této chvíle budete také moci používat body za zkušenosti k učení se novým schopnostem.

Echoes of the Past

V lokaci se můžete vydat několika cestami, abyste se dostali k dalšímu cíli, ale nezávisle na tom, kterou si vyberete, hledejte další zdroje. S pomocí Instinktů se patřičné předměty prosvítí; abyste v nehostinné přírodě obstáli, budete jich potřebovat opravdu dost. Mapa sesbíratelných věcí v lokaci je k nalezení na plošině u stromů. Pokud se vydáte severovýchodním směrem z tábora po cestě, najdete zídku, na kterou se můžete dostat, a provaz, po kterém můžete šplhat.

Jakmile jste dostatečně prozkoumali okolí, zamiřte směrem k cílovému úkolu. Jakmile na vás zaútočí medvěd, vyhněte se mu a začněte utíkat, držte se přitom dál od hlubokého sněhu. Seskočte z vagonu a přes padlou kládu a dostaňte se do relativního bezpečí.  V tomto místě pomocí cepínu zaplašujte medvěda. Jakmile si k vám prorazí cestu, začne další QTE. Uskočte a na výzvu na obrazovce zaútočte.

Po flashbacku budete potřebovat sesbírat něco, čím se můžete ošetřit. Seberte bobule, pak se dejte po cestě, na jejímž konci najdete nějaké obvazy; než se vrátíte po svých stopách, prohledejte okolí, najdete nějaké houby a hadry, které potřebujete. Vedle ukrytých hadrů navíc je monolit, díky kterému se vám ukáže cesta k mincím.  Zpět do tábora, kde si vytvoříte OTRÁVENÉ ŠÍPY.

Best Laid Plans

Po další sekvenci se Lara vyšvihne na strom s nepřítelem pod nohama. Pomocí patřičného tlačítka na něj skočte a stejnou akcí ho dorazte. Prohledáním jeho těla odstartujete Výzvu Grab and Go – prostě v této oblasti oberte ještě další dva těla a hotovo.

Máte před sebou nyní volbu, jestli se kolem nepřátel proplížíte, nebo jestli se jich chcete zbavit. Druhý protivník je velmi blízko, takže se ho snadno můžete zbavit tím, že si na něj počkáte skryti v keřích. Třetí padouch číhá okolo stromu se zavěšeným tělem, také jeho se dá zbavit nepozorovaně. Jakmile se dostanete blíže k lokaci úkolu, narazíte na čtvrtého vojáka na hlídce toho se lze zbavit zabitím zezadu. Pokud však zabijete některého z jiných nepřátel, ostatní budou ostražití, proto postupujte opatrně.
Jakmile se dostanete přes žoldáky, je čas nakopat jistému medvědovi zadek! Opatrně se vydejte do jeskyně, a jakmile vás medvěd uvidí, utečte rychle zpět pryč z jeskyně. Jakmile se dostanete ven, otočte se a střelte medvěda otráveným šípem, potom zase pryč od něj a střílejte normálními šípy. Medvěd se po chvíli vzpamatuje, jakmile jed odvane, takže postup zopakujte. Jakmile je po medvědovi, prohledejte jeho mršinu a vydejte se zpět do jeskyně. Sesbírejte všechno užitečné v oblasti a pak zlikvidujte poškozenou stěnu a pokračujte.

Na konci stezky dorazíte do ledové komory. Pokud přeskočíte na led před vámi, propadne se a vy se rozsekáte o podlahu, takže se prostě jen spusťte na svah níž. Pokračujte cestou po kopci k další ledové komoře, vyberte truhlu vlevo vzadu a dejte se do vody. Cesta vodou se dělí na rozcestí, takže se dejte vpravo k nějakým těm tajným pokladům, pak zpět do vody a dejte se podle ukazatelů (Instinkt) úkolu, až dorazíte k novému tábořišti. ¨

Z tábora se dejte dál směrem, který ukazuje značka úkolu, do velké strže. Přeskočte průrvu, chyťte se ledu a vylezte do tunelu. Cesta se dává vlevo, můžete ale přeskočit na druhou plošinu, která vás dovede k první Tajné hrobce – Ledové lodi. Pokud nemáte o průzkum zájem, prostě pokračujte po cestě dál směrem k cíli.

Než skočíte přes průrvu na vrcholku cesty, prohledejte kostru. Pokračujte dál podle značek úkolů. Hned za velkým sloupem z ledu se nachází Mince a napravo, kudy jste dorazili ze sekce, kde jte plavali, je svitek. Sledujte dál stezku, dokud vás nevyvede na denní světlo.

Od této chvíle hra začíná přituhovat, takže si dobře pamatujte a využívejte všechno, co jste se doteď naučili.

Among the Enemy

Odpočiňte si v táboře, vytvořte si výbavu a upgradujte. Potom skočte na lanovku. Sjeďte dolů na cestu, vyzvedněte si nahrávku od stromu, naproti kterému leží tělo. Od toho místa se pohybujte opatrně – jakmile se vydáte za roh, máte před sebou stráž. Než si vás všimne, zbavte se ho ze křoví, pak se stejně propližte k dalším dvěma hlídkám.

Seberte láhev nedaleko a hoďte jí nalevo, abyste odlákali stráž, potom druhou hoďte napravo. Jakmile odvedete pozornost obou, vypližte se a zbavte se toho nejvíce nalevo, potom se schovejte do železničního vagonu, dokud se k vám další hlídka neotočí zády. Opatrně se ho zbavte. Technicky vzato je všechny můžete i zastřelit, ale je lepší, abyste si osvojili techniku stealthu, kterou budete hodně využívat později.

Jakmile budete mít volnou cestu, vylezte na budovu vpravo a seskočte na druhé straně. Buďto zvolte techniku nenápadnosti, nebo si můžete troufnout na frontální útok, ale v tomto bodě ještě nemáte tolik zbraní, takže bychom doporučili nenápadnost. Využívejte objekty ke krytí a odlákávání a dostaňte se tak až do budovy přímo před sebou a po rampě o patro výš.

Můžete zde sebrat pár věcí, ale je nejlepší se pro ně vrátit teprve, až budete mít kolem sebe čistý vzduch. Jakmile se nepřátel zbavíte, použijte Instinkty na to, abyste se ujistili, že jste nic nezapomněli, potom se dostaňte nahoru plošinami kolem červeného sila. Jakmile se dostanete nahoru, skočte na lanovku.

Jakmile se dostanete na zem, vezměte jednu z lamp poblíž a pomocí Instinktů najděte oblast, kterou můžete zničit. Hoďte lampu, běžte k díře – a konečně máme zbraň! Pomocí ní se zbavte dvou stráží přes okno. pak jím proskočte a promluvte si s vězněm. Dveřmi vpravo neprojdete, takže se vydejte druhými a prolezte malým okénkem na vzdálené zdi. Po scénce máte opět volbu mezi přímým útokem nebo nenápadnou likvidací. Pistole sice situaci vyřeší rychle, plížení je zase bezpečnější varianta. Prvního byste měli zlikvidovat hlídače, který hlídá zadní část místnosti. Počkejte, než se dostane k betonovému pilíři, aby se dostal z dohledu ostatních, zbavte se ho, pak se dostaňte na horní ochoz a poraďte si s ostřelovačem. Spusťte se zpět dolů a v zákrytu za bednami se dostaňte k plynové lampě. Seberte jí a hoďte jí do hadry obaleného stroje, kde se shromažďují ostatní hlídky – exploze a následné plameny by se o ně měly postarat.

Jeden hlídkař vběhne do místnosti nově vzniklou dírou v poničené zdi, ale i jeho by měly vyřídit plameny. Ještě jeden se nachází na venkovním prostranství. Střela do hlavy z pistole z otvoru ve zdi by tak měla konečně vyřídit posledního.

Unexpected Discovery

Jakmile bude po boji, prohledejte těla a přečtěte si plaketu na zdi venku, potom vylezte k novému táboru nad bránou. Co tam, to víte. Pak se vydejte k dalšímu úkolu. V plotě vpravo na venkovním prostranství je díra, kde můžete najít ještě něco k vybrání, tak se tam ještě zastavte předtím, než vylezete na hlídkovou věž a použijete lanovku.

Dole najdete spojence, který vám zadá volitelnou misi Communication Breakdown (Prolomení komunikace). Promluvte si s ním, potom se vydejte ke značce úkolu. Kromě občasných vlčích tuláků v oblasti můžete volně zkoumat v okolí, ale je fakt, že hodně tajných míst je dostupných až s výbavou, kterou ještě nemáte k dispozici, takže pro tuto chvíli je asi nejlepší pokračovat dál.

Vylezte po útesech označených značkou úkolu, abyste se dostali k dalšímu táboru. Vydejte se cestou podél útesu, po schodech a přes vrcholek svahu. Tady je dobré mít se opět na pozoru před strážnými v této oblasti. Všech se nenápadně nezbavíte, ale pokud se proplížíte k opuštěnému náklaďáku a na jeho pravou stranu, budete mít dobrou pozici, abyste se zbavili dvou hlídek poblíž ohně, než si vás někdo všimne. Zbytek by neměl být problém.

Jakmile bude čistý vzduch, přečtěte si ruskou plaketu na straně budovy, potom vylomte dveře, abyste se dostali do obchodu. Sice si toho zatím moc dovolit nebudete moci, ale nic nebrání tomu, abyste si ho pořádně prošli! Jakmile budete hotovi, opusťte budovu zadem, vylezte po žebříku a chyťte se lanovky.

Prison Break

Použijte interakci na příčku mříže na zdi, abyste jí odlomili a s její pomocí rozbijte zeď vedle dveří. Protáhněte se do další místnosti a seberte luk a provaz ze stolu. Vraťte se do své cely. Střelte do provazu omotaného kolem mříže a vylezte.

Po scénce seberte šípy a běžte za Jacobem. Jakmile se dostanete do místnosti s projektorem, seberte audionahrávku ze stolu, prohledejte truhlu a kontejner v rohu a prohlédněte si snímky projektoru. Jakmile skončíte, vylomte dveře, vyjděte po schodech, po žebříku a vylezte dírou vlevo.

Jakmile se dostanete ven, vylezte po žebříku před sebou, propližte se po střeše a zbavte se hlídky na věži poblíž. Z tohoto bodu máte dobrou pozici na to, zbavit se hlídky na sousední věži, jednoho, který opravuje vysílač a toho, kdo hlídkuje na vzdálené straně střechy.

Jakmile se jich zbavíte, postarat se můžete i o ty na zemi. Dvou se zbavte ze strážní věže, potom se s pomocí provazu dostaňte na vedlejší budovu a zbavujte se jednoho po druhém. Jakmile budou všichni ze hry, prohledejte těla, pak běžte dovnitř do chatrče, otevřete bránu a seberte ze stolu audiozáznam.

Get Out of Dodge

Zamiřte k bráně a postavte se vedle provazu vlevo. Vystřelte šíp do provazu nad rozbitými schody a vylezte nahoru. Dojděte na konec rozbitých schodů, vytáhněte se nahoru na okenní římsu, přeskočte k dalšímu oknu, jděte nahoru a kolem rohu a spusťte se do otevřeného okna dole.

Skončíte ve špinavé vodě pod úrovní podlahy. Dojděte na konec této lokace a vylezte. Seberte ze stolů nahrávku a mapu a vylomte kovové dveře. Vyberte krabici a potom se postavte za cívku lana. Vystřelte šíp na provaz na druhé straně vody, pomocí cepínu aktivujte hřídel a odstraňte si tak kabel z cesty.

Přes vodu, vylomte dveře a připravte se k boji. Jakmile se chopíte pušky, máte jen pár sekund času, tak střelte strážce do hlavy, než si budete probojovávat cestu další lokací. Pozor na granáty; můžete využít šikovně stojící barely, abyste využili poškození okolí ve svůj prospěch, a také můžete využít nové dovednosti výroby střepinových granátů, kterou si v souboji osvojíte. Jakmile bude po všem, můžete sebrat další nahrávku z palandy a seskočte dírou v podlaze. Pokračujte cestou dolů a dojdete k dalšímu táboru. Jakmile budete připraveni pokračovat, připravte se na velký boj.

Než proklouznete branou, ozbrojte se lukem. Napravo od budovy před vámi, přímo pod hlídkovou věží, je blok provazu, s pomocí kterého se můžete rychle zbavit několika padouchů, a další je na budově za plotem napravo. Potom zůstaňte v zákrytu, dostaňte se z pole výbuchů granátů, a hlavně nic neuspěchejte. Potom, co je první vlna nepřátel za vámi, vyrojí se vlna vojáků ze speciálních jednotek – jsou silně obrněné a dobře ozbrojení, takže miřte na hlavy, využijte i otrávené šípy, pokud to bude zapotřebí, a nenechte se srazit k zemi.

Po boji máte jen velmi krátké období relativního klidu. Sledujte značky a dejte se zničenou zónou. Jakmile se sejdete s Jacobem, budete muset běžet – a plavat. Tato cesta je docela přímočará, i když je poměrně užitečné držet se spíše napravo. Čeká vás jeden skok na tyč, kde můžete poměrně snadno minout, a levá strana plošiny po lanovce vedou do pasti.

Alone Again

Dostaňte se ven a po lanovce dolů. Dole najdete dalšího spojence, který Vám může zadat volitelnou misi Dangerous Territory (Nebezpečné teritorium). Je vhodný čas tuto misi přijmout – společně s Prolomením komunikace, pokud jste jí nepřijali dřív – a jakmile budete připraveni, dejte se ke značce a přes bránu. Jakmile si promluvíte s Jacobem, dejte se cestou mezi dvěma soupravami vagonů a vylezte na budovu po vaší levici. Na střeše najdete žebřík, na jeho vrcholu pak vpravo najdete blok, který můžete shodit. Přeskočte přes díru a vylezte po žebříku – nahoře se naučíte míchat Molotovův koktejl.

Využijte ho, abyste se zbavili několika padouchů, ostatních opozdilců se zbavte klasickými způsoby. Jakmile je po nebezpečí, udělejte si rychlou zkratku do šatny tím, že přelezete zeď nalevo od dveří. Najdete tam pár kontejnerů k vybrání. Pokud aktivujete panel v zadní části místnosti, otevřete si vstup do volitelné hrobky Neznámá oblast (nebo Červený důl).

Vydejte se schodištěm a vyrobte si další koktejl, zničte jím hořlavou barikádu. V této lokalitě najdete další kufřík, který můžete vybrat, a plaketu, kterou můžete přečíst, a taky pár dalších zdrojových surovin. Pokud vám zvědavost nedá a chcete vědět, co je za dveřmi, je tam jen zkratka zpět dolů-

Použijte provazový šíp, abyste se dostali přes díru, dalším šípem odstraňte suť a dostaňte se přes úzký trám na druhou stranu. Jakmile se budete blížit ke konci, rozpadne se, takže skočte, chyťte se šplhatelné skály a lezte vlevo a nahoru.

Vylezte na silo, skočte na druhé straně a chyťte se zábradlí. Přeručkujte, vylezte a nenápadně se zbavte stráže. Uvnitř budovy přeskočte na žebřík, vylezte po žebříku nahoru a doleva kolem budovy, protáhněte se do podkroví a sjeďte po lanovce – popřípadě se otočte a cestu si najdete přes krov.

Pomocí šípu si vytvořte cestu na druhou stranu, naskočte a připravte se na přistání přímo do klubka nepřátel. Jakmile je oblast čistá, přeskočte napříč na vzdálenou stranu, dejte se po schodech a vyšplhejte se ven z budovy. Seberte audiozáznam, zhoupněte se na laně přes díru ke značce úkolu. Po schodech dolů, skrze budovu a na druhé straně zase nahoru, Na konci se protáhněte a dostanete se k další skupince nepřátel.

V malém výklenku nalevo najdete lahev, víte co s ní; mělo by se vám jejím vhozením mezi nepřátele podařit se jich zbavit. Posbírejte, co se dá, dejte se na konec lokace, vytvořte si další koktejl a zlikvidujte jím barikádu.

Přímo za rohem na vás čeká další skupin nepřátel, postarejte se o ně a dejte se přes hořící budovu, po cestě si poraďte ještě s dalšími padouchy. Že jim bude konec, to poznáte tak, že se na vás vrhnou ještě tři obrněnci se štíty – o ty se nejlépe postaráte dalšími koktejly, takže zůstávejte v pohybu, kryjte se a hledejte další lahve, abyste je mohli vyrobit.

Jakmile bude klid, zamiřte po schodech, vylezte po žebříku a s pomocí provazového šípu si vytvořte lanovku. Skočte na ní a opět se spojte s Jacobem.

Následujte Jacoba a připravte se na to, že se pasáž začne rozpadat, takže neváhejte a běžte do bezpečí. Jakmile se situace opět uklidní, budete se nacházet v další jeskyni okupované nepřáteli. Buďto se do nich můžete dát po hlavě za pomocí zbraní, nebo počkejte, až dokončí rozhovor, potom se rozdělí, a zbavte se jich nenápadně.

Jakkoli se už rozhodnete, jakmile je budete mít z cesty, vyzkoušejte ovládání výtahu, potom roztlačte vozík proti osvětleným skalám. Vylezte a seberte nůž, pomocí něho přeřezejte provazy, které drží výtah. Seskočte, vylezte na spadlý výtah a z něj na led. Vylezte, pak přeskočte do výtahové šachty, následujte cestu a přeskočte na římsu. Přečtěte si deník, který leží na bedně a dejte se cestou dál až ke starověkým ruinám. Seberte Mince a další deník k přečtení, vyhněte se pasti a zamiřte vpřed do nového tábora. Nezapomeňte prozkoumat okolí tábora.

Vaše další cesta vede nalevo. Čeká tam na vás klubko nepřátel, tak si s nimi dejte rady, nejlépe nenápadnou technikou. Jakmile bude cesta volná, v zadní části velké místnosti seberte deník, pak silou otevřete bednu nalevo od bazénu, abyste získali potřebný nástroj, a seberte další deník ze skupiny beden vedle mechanismu.

Skočte na kabel a přeručkujte; na druhém konci seskočte, s rozběhem skočte z malé rampy ke kabelu po pravé straně. Na druhém konci se ve správnou chvíli vyhněte pádu z nákladního vozu, potom se otočte a dejte se na poničený kamenný most. Na půl cesty je vlečka plná kamene; roztlačte jí a shoďte přes okraj, potom pomocí lanového šípu spojte druhý vlek s cívkou provazu.

Točte navijákem, dokud to jde, jakmile už to nepůjde, nožem přeřízněte provaz a pošlete tak zavěšený náklaďák do propasti. Tím si však odříznete i vy cestu zpět, takže se otočte k oblouku pokrytému ledem, za něj a vylezte po provazu. Pokračujte cestou a po kamenné cestě dál, až skončí – a vy s ní v oblasti, kde vás čeká souboj.

Po první vlně padouchů se za chvilku vynoří další, kteří s sebou budou mít kouřovou clonu, takže sice nic moc neuvidíte, ale naštěstí pro vás je přes kouč skvěle vidět laserové zaměřovače. Zbavte se jich a prohledejte oblast, abyste mohli přeložit nějaký ten text a sebrat si pár Mincí.

Dejte se dolů schody v rohu po levé ruce od místa, kde jste vstoupili. Přeskočíte, jakmile se rozpadnou, a cepínem se zachyťte ledu. Vylezte nahoru a vlevo, kde na vás čeká artefakt. Dejte se od něj na druhou stranu a skočte na kamenné sloupy. Přímo za nosem a vpravo jsou další Mince a brašna s mapou, kterou hlídá past. Po vaší levičce je krátká cesta, na jejímž konci je barikáda, kterou můžete odstranit z cesty lanovým šípem.

Před vámi je další ledová stěna, před ní je ale propast. Přeskočte nejdřív ke kontejneru, který vyberte, pak se chyťte ledu a vylezte do oblasti vedle tábora. Opět vás obklopí nepřátelé, a tentokrát vás obklopí tak, že se jich nezbavíte úskokem, takže si najděte krytí. Jeden z nich má obranný štít a další je na vyvýšené plošině, tak pozor na ně.

Jakmile je po všem, vylezte na platformu a vylezte po zdi v pravém výklenku. Seberte mapu, skočte přes díru a z rampy na lanovku. Jeřáb se začne poroučet k zemi, takže rychle přeručkujte vpravo a vytáhněte se, pak přejděte po rameni a na kovové mřížoví nalevo.

Spusťte se do další oblasti a tlačte vozík po kolejišti, dokud neodstraní všechny překážky z cesty. Postavte se před něj a pomocí lanového šípu jej spojte s věcí kývající se z jeřábu. Potom s pomocí cepínu vytočte naviják, dokud se všechno nezřítí dolů.

Bude následovat další běžecká oblast, takže po rampě, na rameno jeřábu, přes díru uprostřed a až nakonec. Dál běžte vpřed, schody pod vámi se začnou bortit, skočte, abyste se dostali dovnitř. Hned potom padající kameny zavalí vchod.

Warming up

Ačkoliv místnost před vámi vypadá majestátně, moc k vidění toho v ní není – pár krabic k vybrání a Mince před sochou. Dolů po schodech a dejte se vlevo, ale pozor na past v chodbě. Trochu si teď zaplavete, asi v polovině cesty je vzduchová kapsa. Vynořte se na druhé straně.

Dejte se dolů po několika schodech, miřte stále vpřed a skočte na lanovku, na jejímž konci se zase sejdete s Jacobem. Dokud budete chtít a než se vydáte za značkou úkolu, máte klid na pořádnou prohlídku okolí, najdete tábor, posbírejte zdroje a tak dále.

Jakmile s průzkumy skončíte, vydejte se pode značení směrem k úkolu a připravte se na boj-

Prepare for Battle

Vydejte se cestou za označením úkolu, překonejte trhlinu k věži (pomocí lanového šípu ze stanoviště na pravé straně věže) a proti směru hodinových ručiček se dostaňte až nahoru na věž. Na půl cesty se naučíte novou schopnost – výroby ohnivých šípů.

Stoupejte dál, a jakmile dosáhnete dřevěné plošiny, vystřelte ohnivý šíp nad sebe. Po krátké scénce budete opět na vršku věže. Z kanystru si doberte olej a pomocí lanovky se spusťte zase na zem. Vyberte nedalekou truhlu a směrem k označení úkolu minete monolit – můžete ho zkusit rozluštit, ale vaše řečtina na to pravděpodobně ještě stačit nebude.

Jakmile dojdete k Jacobovi, v průběhu animace se zmocníte brokovnice. V sekvenci zlikvidujte stráže před sebou, pak se dejte hořícími chatrčemi a po cestě se zbavte dalších nepřátel. Následovat bude tužší boj se žoldákem, který je ozbrojen ohněm. Držte se mu z dosahu a dostaňte se za něj. Jeho slabina jsou nádrže na jeho zádech; pár dobře mířených broků by vám mělo pomoci problém vyřešit.

To the Tower

Prohledejte oblast kolem pro náboje a ostatní užitečné věci, seberte mapu z chatky na kůlech a svitek z chatky medika, pak následujte značení. Skočte do vody a vylezte po zdi na pravé straně rozpadlého mostu na nádvoří. Kousek od vaší pozice najdete tábor, monolit, brašnu a pár beden se zdroji, takže je sesbírejte a pak v táboře proveďte vylepšení a výrobu, jak bude zapotřebí. Jakmile budete připraveni, skočte přes budovu do vzdálenější části a najděte si cestu dovnitř.

Into the Acropolis

Dejte se otevřenými dveřmi a následujte cestu. Na konci se dejte vlevo a pokračujte zase na venkovní prostranství, přes padlý strom, skočte doprava a přes skály, dostanete se do úzké rokle. Na konci skočte, cepínem se zasekněte do skály, pak se dejte nahoru a doprava, kolem překážky a do bezpečí na kamenné schodiště-

Dejte se vzhůru a použijte lanový šíp, abyste se dostali přes trhlinu na konci, přes oblouk; můžete si užít panorama, než se dáte cestou po pravici k táboru. Prohledejte okolí, skrývá se tam kromě jiných artefakt a dva deníky.

Cestou vpřed od tábora narazíte na tlupu nepřátel. Sice se nevyhnete přímému boji, ale když se opatrně proplížíte vpravo a s pomocí lahve si vyrobíte Molotova, dvou nebo tří se můžete zbavit, ještě než boj opravdu začne. Vyčistěte oblast, doplňte náboje a pokračujte svou cestou, než narazíte na pár dalších vojáků, kteří míří do tunelu. Počkejte, než povedou stručnou diskuzi, pak, až se jeden oddělí od ostatních, vpližte se k nim a zbavte se potichu toho, který je k vám zády. Jakmile bude po něm, vpravo překvapte druhého, pak opatrně pokračujte tunelem.

Nalevo pak najdete další bandu padouchů, napravo je slepá ulička, kde můžete něco sesbírat.

Rychle se potichu zbavte strážce nejblíže k vám, pak pokračujte do výklenku a sesbírejte drobnůstky, než se vrátíte do střeženého prostoru. Nedaleko posledního odstraněného padoucha je lahev. Kryjte se za zídkou napravo, vyrobte si koktejl a zbavte se dvou klečících stráží – pokud budete dost rychlí, jde se zbavit i posledního žoldáka, než zaměří vaši pozici. Sesbírejte munici, pokud jí potřebujete, a dejte se obloukem.

Reach the Tower

Až se pod vámi propadne podlaha, objevíte se za nějakými pytli s pískem. Počkejte, až se dva hlídkaři nebudou pohybovat, vyrobte si Molotova z lahve nedaleko a hoďte ho do výklenku mezi nimi. Mělo by se povést vám je při správném úhlu vyřídit bez potíží. Jakmile se jich zbavíte, seberte houby a hadr z výklenku po vaší pravé ruce, pak prolezte dírou ve zdi, kterou zkoumali strážci. V následující místnosti jsou tři stráže, ale pokud se vám podaří střely do hlavy, bez nepříjemností všechno vyřešíte.

Nalevo od zamčených dveří je poničená zeď, která neodolá nátlaku vašeho cepínu. Vytvořeným otvorem se protáhněte, skočte do vody, dostaňte se k plaketě a pak se vytáhněte druhou stranou. Vyhlédněte přes mřížoví na zdi, pak seskočte do další místností, kde si odemknete novou schopnost výroby granátových šípů. Seberte pár dalších granátů a nezapomeňte na relikvii. Vyšplhejte se zpět k mřížoví a vyrazte dveře pomocí šikovně umístěného granátu.

Po schodech se dostaňte k novému táboru a k monolitu. Použijte ho, pokud potřebujete, přečtěte si monolit a pak pokračujte dalšími schody. Dejte se kolem dřevěné plošiny a skočte na kamenný most, seberte artefakt za hořícím barelem a dejte se k označníku úkolu.

Odtud vás čeká docela těžký boj s minimem oddechu, takže pokud si chcete ještě nabrat síly, máte čas právě teď. Použijte granát ke zničení barikády a protáhněte se pode dveřmi. Okamžitě budete pod palbou, takže přejděte do ofenzivy a poraďte si s příchozími padouchy. Jakmile budete v bezpečí, nezapomeňte sebrat z kovové truhlice součástky k vylepšení, nakonec si dalším granátem otevřete východ.

Na vrcholku schodiště vás čeká ještě jedna bojová zóna. Zbavte se nepřátel z hlavního nádvoří tím, že je vylákáte na vrcholek schodiště, pak pomocí ohnivého šípu odpalte barel na opačné straně arény. Sesbírejte munici, pokračujte vpřed a vyčistěte další oblast.

Rescue Mission

Jakmile je po boji, seberte deník a Mince ze zadní části arény, pak, pokud potřebujete, použijte tábor – pomocí součástek sebraných v truhle by se vám měla otevřít některá nová vylepšení zbraní. Souboje ještě neskončili, a jakmile se dostanete na vrchol dalších schodů, zaútočí na vás ještě další skupina nepřátel. Vzadu v jejich skupince je jeden zaštítěnec, takže seberte šikovnou láhev a trochu ho připečte, zkuste se dostat za něj, abyste se dostali za štít, nebo se kolem něj prostě prosmýkněte a prolezte pod branou.

V další lokaci najdete tři nepřátele, kteří jsou k vám zády. Než si vás všimnou, zlikvidujte jich co nejvíc zvládnete a připravte se na další delší souboj. V několika vlnách se na vás vyřítí klasičtí žoldáci, které, jakmile se jich zbavíte, vystřídají vycvičení profesionálové. Pokud to jen trochu půjde, snažte se ušetřit si výbušný barel na závěr, abyste odrovnali dalšího štítonoše.

Back to the Forest

Jakmile proti všem pravděpodobnostem zlikvidujete tyhle poslední padouchy, vracíte se do etapy klidného plošinkaření. Použijte lanový šíp, abyste se dostali přes propast a připravte se k naučení nové schopnosti – cepínu na provaze. Skočte k objímce a pomocí správného tlačítka se o ní zachyťte cepínem; Lara se sama zhoupne a pustí.

Po přejití padlého stromu skočte na skálu napravo a ještě se zasekněte cepínem. Jakmile se zachytíte, prostě držte „nahoru“ a vylezte po provazu. Stejnými způsoby se držte cesty a dostaňte se zpět do údolí.

Silent Night

Použijte tábořiště, potřebujete-li, potom s pomocí cepínu přeskočte k lanovce a sjeďte dolů do údolí. Jděte kousek zpátky, abyste našli deník a nějaké zásoby, a potom pokračujte dolů k dřevěné budově. Vylezte na strom a přeskočte k dřevěné věži, tady najdete mapu. Teď můžete slézt dolů a podívat se po odhalených věcech, nebo můžete jít rychlejší cestou a využít lanovku.

Proplavte močálem. Strážného stojícího na okraji můžete nenápadně zneškodnit, stáhněte ho do vody. Vylezte ven a postarejte se o zbývající nepřátele – nejbezpečnější zřejmě je držet pozici a používat šípy. Když je oblast čistá, vlezte do chatky před vámi, seberte audio záznam a prolezte malým oknem.

Další oblast je plná speciálně vycvičených mužů, takže frontální útok je v podstatě sebevražda. Skrývejte se, odlákávejte a potichu likvidujte pomocí luku a šípů. Pokud máte vylepšení s dvojitou střelou, můžete odstranit dva hlídače u ohně, jakmile budou mimo dohled hlídky. Pak vyřiďte hlídače stojícího u chatky. Použijte otrávený šíp, abyste zneškodnili strážce, než ho odstraníte. Za ohništěm se objeví další muži, ale nyní už by neměl být problém na ně zaútočit přímo, pokud si troufáte.

Jakmile oblast vylidníte, seberte suroviny a kořist a vydejte se za značkou a dalším nebezpečím. Zůstaňte skrytí v houští, dokud hlídači neukončí svůj rozhovor, potom se propližte k malé chatrči vpravo a vylezte na střechu.

Z tohoto výhodného bodu můžete odstranit několik hlídačů potichu lukem. Začněte s chlápkem v horním patře protější budovy, potom sejměte chlápka v levé části prostředního patra a potom toho v pravé části balkonu. Počkejte, dokud se hlídači pod vámi nepřiblíží k výbušnému barelu, a hoďte tam Molotovův koktejl, čímž hodně snížíte jejich počet. Spusťte se ze střechy a vyhledejte úkryt za chatkou nejvíc vlevo.

Odstraňujte zbývající hlídače v dvoře podle toho, jak se přiblíží. Připravte si Molotov a zamiřte na schody, vrhněte ho na explodující barel uvnitř a vpravo. Pokud někteří nepřátelé přežili, budou snadněji zneškodnitelní.

Když je oblast bezpečná, doplňte si náboje a zásoby, seberte audio záznam z levé strany palubek, jděte dovnitř a vyjděte po schodech. Seberte další audio záznam, zamiřte k balkonu, chyťte se hrany po vaší levici a prolezte do další oblasti.

Seberte deník dole u schodů a utábořte se, potom se vydejte k cíli. Když se přiblížíte, zaútočí zuřivá kočka, takže si připravte oblíbenou zbraň, může napáchat hodně škod.

Nyní pokračujte po plošinkách ke značce. Dostanete se k hlídači, naštěstí je k vám otočen zády, takže se ho můžete bez problému zbavit. Druhého hlídače můžete vyřídit šípem dřív, než si vás všimne. Dejte si pozor na hlídače stojícího nad pozicí druhého hlídače – nevšimne si vás sice hned, ale je lepší zbavit se ho co nejdřív. Pokračujte k další značce.

Přes tyč se přehoupněte do okna (spíš je to díra ve zdi). Po římsách na zdech vylezte nahoru na platformu nad místem, kudy jste vstoupili. Vylezte po zdi, přejděte po dřevěné hraně a skočte na druhou stranu, zachyťte se cepínem s lanem a vylezte nahoru.

Projděte průchodem. Začne krátká ukázka, uvidíte dole Anu se strážci. Situace se rychle vyostří. Až budete muset zase jednat vy, odstřelte generátory visící na laně, aby vás nestáhly dolů.

Glimpses

Než budete pokračovat, prozkoumejte místnost za vámi, abyste našli audio záznam a nějaké bobule, potom prolezte malou dírou ve zdi k tábořišti. Prozkoumejte malbu na zdi. Pokračujte chodbou dolů a pokuste se ignorovat hnusné scény kolem. Můžete ukončit trápení jednoho chudáka. Pokračujte dolů.

Vyhoďte do vzduchu barely. Sejděte po schodech, mrkněte se vpravo, je tam svitek. Seskočte dolů do místnosti, vezměte si objekt, po kterém všichni touží, a pak se vypořádejte s obvyklým návalem nepřátel. Můžete využít výbušné plechovky, ale víceméně si prostě musíte prostřílet cestu.

The Atlas

Následujte značku a připravte se na další přestřelku. Tahle oblast umožňuje trochu víc si s bojem vyhrát, ale stejně je to hlavně boj na život a na smrt. Po první vlně se dveřmi přiřítí druhá, takže si připravte Molotov a vyřiďte jich co nejvíc najednou. Oberte padlé o drahocennou munici a vypadněte.

Dark Waters

Vydejte se do zatopeného tunelu. Za chvilku si vás všimnou žoldáci a znepříjemní vám zážitek z koupání. Ponořte se a proplavte pod zapálenou hladinou. Na konci této sekvence dostanete rebreather, pomůže vám vydržet déle pod hladinou. Plavte dál zatopenými tunely a dostanete se do místnosti s hádankou.

Nejdřív se utábořte. Když si odemknete dosažená vylepšení, ještě než se vrhnete na hádanku, prozkoumejte okolí. Od tábora, při přímém pohledu na sochu ve vodě, se vydejte doleva a vstupte do klenutého průchodu před vámi. Potopte se a zůstaňte pod vodou, nenápadně stáhněte pod vodu panikařící hlídače v místnosti.

Když je místnost bezpečná, vylezte z vody, rozhlédněte se, vylezte po lanovém žebříku. Strhněte barikádu po vaší pravici, seberte coin cache ze vzdáleného rohu oblasti,  potom projděte spojovací chodbou do malé komnaty. Seberte ze stolu mapu, lokalizujte artefakt, potom skočte se zachycením cepínem z malé rampy, abyste se dostali na druhou stranu. Strhněte další barikádu a přeskočte k dřevěné struktuře. V arkýři nalevo je další coin cache, další věc může být nalezena v oblasti napravo.

Nyní k samotné hádance. Spusťte se na nižší úroveň k dřevěné struktuře a střelte šípem, abyste vypustili barel. Počkejte, až dopluje vodou k blokádě, a odstřelte jej.

Stoupněte si blízko k lanem pokrytému pilíři mezi spouštěčem barelů a vodopádem. Vypusťte další barel, počkejte, až se přiblíží, pak ho přichyťte šípem s lanem k pilíři, což zatočí cestu barelu a nezasekne se tak u další barikády, ale spadne po vodopádu dolů (nezapomeňte lano zase odříznout).

Seberte coin cache ze zborceného zdiva uprostřed vodopádu a potom použijte lanovku, abyste se dostali do nižší oblasti. Odstřelte barel, pak se vydejte do severozápadní části oblasti, kde najdete další vypouštěč barelů a strukturu podobnou jeřábu.

Stoupněte si před vypouštěč a střelte šípem do jednoho ramena jeřábu, abyste jej otočili. Vypusťte barel, stůjte za ním, a přichyťte ho šípem s lanem k jeřábu. Potom se vydejte na druhou stranu jeřábu a pomocí šípu s lanem jím otočte o 90 stupňů. Vraťte se k vypouštěči a připevněte stejným způsobem barel i na druhé rameno jeřábu. Potom připoutaný barel skopněte do vody. Jeřáb se narovná a budete moci jeho pootočením na druhé straně vyndat jeden barel z vody. Odřízněte lano a skopněte barel dolů do vody k soše. Počkejte, až k ní doplave, a odstřelte ho. Socha se zřítí.

Escape the Archive

Teď je čas na útěk! Vylezte po soše, běžte vlevo, a vylezte po zdi. Vyběhněte po schodech, pak vylezte po další zdi. Otočte se vpravo, se zaháknutím skočte z rampy, a ihned se vyšplhejte po dřevěném panelu.

Otočte se k padajícímu dřevěnému chodníku, skočte se zaháknutím z jeho konce, a prolétněte hořícími trámy. Rychle skočte z rampy, přes rovný trám, vylezte po zdi před vámi, chyťte se hrubého kamene cepínem, vyskočte nahoru a doleva na další plošinu.

Skočte se zaháknutím z rampy na zavěšenou bednu, stisknutím X upevníte zachycení, vylezte nahoru. Skočte na výstupek, ten se pootočí a skočte na stěnu, vylezte nahoru na balkon. Zamiřte doleva, skočte se zaháknutím z další rampy, běžte na konec plošiny, a skočte…

Odtud můžete jen jednou cestou, takže plavte tunelem. Druhá komnata obsahuje něco k sesbírání, takže si to posbírejte a pak vylezte zpátky do nádherně čerstvého vzduchu v údolí.

The Gathering

Vydejte se po cestě vpravo, přeskočte se zaháknutím přes pobořený post, a následujte cestu za další značkou. Vedle tábořiště je mapa, a za zničitelnou dřevěnou bariérou je relikvie. Zatábořte si, potom se znovu setkejte s Jonahem, použijte Atlas a řekněte Jonahovi zase sbohem.

The Rescue

Následujte značku a vyberte truhlu, abyste si odemkli lezecké šípy. Na straně budovy nedaleko zbořeného mostu se nachází taky mapa. Použijte své nové šípy, abyste vylezli po čele budovy, přečtěte si plaketu, vylezte po lanovce na vyvýšenou plošinu. Skočte na další lanovku a pak následujte značky po straně útesu.
Dostali jsme se zpátky do obchodu, a teď byste měli mít dost financí na to koupit si něco užitečného. Až si nakoupíte, použijte lezecké šípy k vystoupání po útesu, vyberte truhlu na vcholu, potom seberte mapu z tašky za rohem. Následujte trasu do jeskyně a podívejte se na flashback.
Protáhněte se malou škvírou a umožněte si cestu dál buď vytvořením lanovky s lanovým šípem, nebo puklinu přeskočte se zaháknutím a vydejte se horní cestou. Ať se sem dostanete jakkoliv, vyškrábejte se po dřevěné stěně a jděte úzkou pasáží až na konec tunelu.

Tracking Down Trinity

Jděte roklí, přes padlý strom, přes lano přeskočte trhlinu, chyťte se ledu cepínem a vytáhněte se nahoru. Po cutscéně vylezte na strom, přeskočte na led, a vylezte přes držadla vpravo a nahoře do další úzké rokle.
Když dosáhnete značky, najdete stopy vozidel; sledujte je po srázu. Až zaslechnete výstřely, skryjte se ve křoví a počkejte, až se hlídači rozdělí, pak je vyřiďte svým oblíbeným způsobem a prohledejte okolní zdroje.
Za bednou je spadlý strom. Vyšplhejte po něm a najděte si cestu přes větve. Počkejte, dokud se hlídači nerozptýlí, potom se věnujte jednomu po druhém; skočte na dřevěnou plošinku a postarejte se o klidně stojícího hlídače, otočte se a vyřiďte toho patrolujícího za vámi, a potom počkejte, dokud se ten třetí neobjeví poblíž místa toho prvního. Když jsou všichni obstaraní, zamiřte k tělům jedna a tři, dejte se doleva a vylezte na věž. Udělejte si molotovův koktejl a hoďte ho ke dvěma hlídačům, kteří si povídají dole, a až přiběhne další, střelte ho šípem nebo mu hoďte další koktejl.
Skočte dolů a prohledejte místní zdroje. Za zničeným pluhem je mapa, a kolem je rozptýleno několik výrobních ingrediencí. Použijte šípy, abyste vylezli po stěně vpravo od pluhu a hlídejte si patrolující strážné. Co nejvíce jich zlikvidujte potichu, a až oblast vyčistíte, pokračujte ke značce. Přeložte si plaketu vedle brány a proleze dírou ve zdi k tábořišti.

Zamiřte k základně a vykoupejte se v ledové tůni. Potopte se pod stany a zamiřte pod ledový příkrov. Uprostřed ledu skrz díru stáhněte do vody jednoho hlídače, potom zamiřte k otvoru na druhé straně.
Druhý hlídač se zabývá svou činností vlevo. Potichu ho střelte a zamiřte k jeho lokaci. Je tu několik strážných – tři vlevo za velkým červeným náklaďákem, dva v lese před vámi a mnohem víc chodí po obchůzkách. Těm třem hoďte Molotov a ustupte zpátky k ledu. Připravte si další Molotov a vyřiďte další skupinku, jakmile se dostanou za roh, pak vyřiďte ty, co zbyli.
Zamiřte ke svahu a vylezte po schodech. Na konci zahněte vlevo a vyšplhejte po žebříku, vylezte na plošinu a vlezte dovnitř. Seberte hlasový záznam z velké místnost, seberte druhý z malé místnosti na opačné straně a vystoupejte na další podlaží. Není tu sice Jonah, ale je to teprve začátek.

Save Jonah

Prolezte velkou dírou ve zdi a spusťte se na plošinku níž. Skočte na lanovku a buďte připravení stisknout X, Lara se při nárazu na kabinu pustí. Potom přelezte přes stožár.
Odstraňte hlídače, který nedává pozor, a skočte na dřevěnou plošinku, potom skočte se zaháknutím přes mezeru k další budově. Skočte z malé rampy. Když konečně přistanete na trámu, překonejte rychlou cestu k žebříku na konci, než budete bez okolků vrženi do vody.
Vylezte ze sila a spusťte se na střechu dole. Projděte skrz budovu, a potom – před použitím lanovky – vyřiďte vojáka na druhém konci. Když přistanete na vodní věži, obejděte ji, je tam taška, a pak použijte další lanovku. Následuje těžkopádné přistání, ale aspoň jste na tom správném místě. Jděte rovně, spustí se další cutscéna.

Protector

Utábořte se a připravte se na další bojovou sekci. Prolezte dveřmi ve skladu a pár strážných vtrhne do vzdáleného konce chodby. Vyřiďte je, potom vylezte po schodech v další místnosti.
Při běhu chodbou se dostanete pod silnou palbu z bojového vrtulníku. Na konci chodby čekají tři vojáci. Použijte výbušné barely a vytrvejte, vyběhne na vás další voják, jednejte rychle. Oberte mrtvé a zkontrolujte si vybavení, než budete pokračovat vpřed.
Po krátké cutscéně si zase zaplavete. Potopte se pod hladinu a zamiřte k díře ve stěně; je tu osm strážných, ale když se budete chovat nenápadně a využijete díry v ledu, měli byste být schopní vyřídit je jednoho po druhém.Zamiřte dolů tajnou spojovací chodbou, probořte se chatrnou zdí a sestupte po schodech.

Sejděte po schodech do obrovské jeskyně. Spusťte se do oblasti pod dřevěným panelem, vykopejte na opačném konci survival cache, potom vylezte zpátky nahoru a utvořte si cestu lezeckými šípy přes panel. Vyškrabte se po tabulích na konci, a opakujte za rohem stejný proces.
Další jeskyně obsahuje tábořiště, takže ho použijte, potřebujete-li, potom pokračujte do další komnaty si rychle zaplavat. Oblast vpravo ukrývá další cache k vykopání na malé písčině. Zamiřte do další komnaty a sejděte po schodech. Dole se protáhněte puklinou ve stěně do další úzké chodby. Na konci se spusťte dolů a najděte si cestu po velkých kusech kamene, pak projděte rezavým mřížovím do nitra hvězdárny.
Stůjte na konci prkna a střelte šípem do glóbu po levé ruce, abyste roztočili rameno, potom na něj skočte a dolů na mechanismus. Otočte další ramena o 180 stupňů, pak se vyškrábejte na trám vzadu, se zaháknutím skočte vlevo s použitím zadního ramene, potom skočte na třetí. Odtud se vyškrábejte po deskách napravo. Zatáhněte za brzdu, potom se zaháknutím skočte na horní úroveň mechanismu, přeskočte na opačnou stranu místnosti a zatáhněte i za druhou brzdu.
Mechanismus nyní ožije, takže načasování skoků je nevypočitatelné. Očekávejte, že se můžete snadno zřítit do záhuby – pokud nemůžete přijít na to, kam se vydat, použijte Survival Instinct, abyste zvýraznili body, na které se potřebujete dostat. Skočte se zaháknutím na horní část mechanismu, potom se vyškrábejte na plochý panel a vylezte na rameno.
Odtud přeskočte na jeden z dřevěných trámů, jakmile bude na dosah, pak se spusťte na rameno se dvěma glóby, jakmile bude pod vámi. Stůjte na jednom konci a počkejte, až se přiblíží rameno se dvěma plochými panely, potom přeskočte. Vylezte nahoru a skočte na centrální pilíř, vystoupejte, jak jen můžete, a skočte a chyťte se další tyče. Vytáhněte se až úplně nahoru, a pak počkejte na úzkém chodníčku, dokud se neobjeví vchod do místnosti s pokladem. Pak skočte do bezpečí.
Přečtěte si kodex, vyberte nádoby a vydejte se po cestě dál. S použitím lezeckých šípů se dostanete za roh a vylezte po skále.

Through the Glacier

U úpatí schodů zabočte vlevo a do slepé uličky, kde získáte mapu. Vraťte se na cestu a seberte svitek z vyčnívající skalnaté plošiny nalevo, potom pokračujte do další místnosti. Přeskočte mezeru, vylezte po zdi, s použitím cepínu zdolejte útes.
Nahoře se promenáduje množství naštvaně vyhlížejících nepřátel. Ignorujte je a ručkujte doleva, přeskočte mezeru a chyťte se cepínem ledu. Vylezte nahoru, zabočte za roh, a skočte přes mezeru a zase nasekejte cepínem nějaký ten led. Když se rozpadne, pokračujte úzkou mezerou a spusťte se dolů do další místnosti.
Jděte dolů z kopce, vyškrábejte se po zdi, ručkujte podél, vylezte po pilíři. Zamiřte kolem po římse, vylezte po ledu, a pomalu na rovnou plošinu. Přejděte ji a na konci se chyťte rtu sochy. Zamiřte vlevo a spusťte se k tábořišti. Odtud dolů po svahu, skočte na malou plošinku a opatrně po římse přejděte podél útesu. Seberte deník z malého výklenku vpravo při výstupu po svahu, vylezte po zdi a slezte na druhé straně k dalšímu novému tábořišti.

Into the Hidden City

Seberte materiály v blízkém okolí, potom se vydejte dolů po lanovce. Při pádu se chyťte římsy, potom zamiřte vlevo, přeskočte přes madla a vyškrábejte a vysekejte si cestu nahoru. Chytí vás nepřítel, stiskněte Y, abyste se ho zbavili, a připravte se na bitvu.
Tito noví nepřátelé střílejí šípy s magickým ohněm a jsou dobře vypancéřovaní, takže se snažte co nejvíc využít prostředí, abyste si usnadnili život. Jsou zřejmě nejzranitelnější vůči SMG. Až vyřídíte první vlnu, objeví se pár dalších, včetně jednoho se štítem, ale jakmile je sejmete, budete mít dost času se vydýchat a doplnit munici.
Zamiřte ke značce a nahoru po schodech. Zamiřte vpravo a skryjte se za pilířem, přiblíží se dva nepřátelé. Vyřiďte je, poté vyjděte po schodech. Na vrcholu zabočte vpravo a zlikvidujte další dva strážné objevivší se v průchodu před vámi, potom zamiřte k dalším schodům. Jakmile se dostanete na nádvoří, zastaví vás konfrontace se dvěma nepřáteli pevně rozhodnutými provětrat vaši lebku ošklivě vypadajícími sekerami. Až je porazíte, objeví se další pár. Až boj skončí, oddechněte si a seberte užitečné předměty, pak vyrazte skrz oblouk.
Nyní jste relativně v bezpečí, prozkoumejte oblast pro zásoby a sběratelské kousky, dotvořte si cokoliv, co vám dochází, a pak zamiřte po levé straně kamenné struktury, skočte z rampy, chyťte se ledu dole, vylezte nahoru a skrz díru do přízračně osvětleného ledového tunelu.

Breaking In

Sklouzněte se po svahu, skočte se zaháknutím přes puklinu a ne zrovna elegantně přistaňte…
Pokračujte pasáží a nahoru po schodech. Napravo je tábořiště a deník. Až budete připraveni, sjeďte po lanovce na střechy dole. Seskok dolů na ulici není dobrý nápad, tak skákejte nebo si s pomocí lana vytvořte cestu ke značce. Je tu více možností a dokud se nedotknete podlahy, měli byste být v bezpečí.

The Frozen City

Jakmile dosáhnete cíle, začnou po vás nepřátelé metat kameny trebuchetem, takže se jim městem vydejte naproti. Tady bohužel není nikde bezpečno, takže musíte zkombinovat navigaci městem a boj s nepřáteli. Opět tu je vícero cest, kterými se můžete vydat, takže zvolte kteroukoliv, jež vám připadá nejlepší. Až dosáhnete vrcholu, utkáte se ještě s pár hlídači, než budete moci popadnout dech.
Jakmile je oblast čistá, použijte cepín na kliku po levé straně trebuchetu. Až se nasměruje správně, držte RT, dokud terč nedosáhne brány, a pak v ní udělejte díru.
Když teď skočíte na lanovku, sestoupíte k západní stěně a pod vámi bude vstup do krypty. Vypořádejte se s ní nebo si ji nechte na později, záleží na vás. Potom zamiřte k poničené bráně. V oblasti je stále pár zbývajících nepřátel, ale i tak můžete strávit nějaký čas zásobováním a sbíráním předmětů bez příliš velkých obtíží.
Až budete připraveni, vyjděte po schodech k dalšímu tábořišti. Je tu plaketa k přeložení a nějaké předměty k posbírání ve dvoře. Vyjděte po schodech a skrz oblouk a získáte šípy schopné prorazit brnění – za pět minut dvanáct, protože vás hned přepadnou.
Nejdřív na vás zaútočí střelci z balkonu, vystřídá je vlna pozemních bojovníků a pak kombinace obojího. Je to tvrdý boj a jediná skutečně fungující strategie je střílet a nebýt zasažen. Můžete použít vybuchující nádoby, abyste si to usnadnili, ujistěte se, že posbíráte všechnu munici z padlých nepřátel, jen co budete moci, a nenechte se zahnat do kouta.
Jakmile boj skončí, zamiřte do výklenku a cepínem si otevřete dveře. Zamiřte po schodech a doprava, odstřelte barikádu, skočte přes mezeru a na balkon najít relikvii. Pak se vraťte ke značce.
Z dřevěné plošiny vystřelte šíp na závaží omotané lanem, abyste se dostali přes mezeru, strhněte bariéru vpravo, abyste si otevřeli zpáteční cestu k tábořišti, mohli byste ho potřebovat.
Skočte z malé rampy na lanovku, chytněte se ledu na konci, a vylezte nahoru. Střelte do ramene jeřábu, abyste ho otočili, pak skočte a chytněte se nádoby, sklepnete tak ze zdi překážející sníh. Vylezte s pomocí lezeckých šípů nahoru po zdi, pak s pomocí cepínu natočte kliku trebuchetu tak, aby zamířil na lanem omotaný pilíř na nedaleké věži.
Přeskočte k té věži, natáhněte lano mezi pilířem a přední stranou trebuchetu, pak se vraťte ke klice. Pootočte s ní a zablokovaný mechanismus se uvolní, a vy budete moci namířit trebuchet na druhou bránu a natrvalo ji otevřít.
Dostanete se zase do ostré palby. Slezte od trebuchetu a vytvořte lanovku k nedaleké struktuře. Sklouzněte se dolů a vyškrábejte se po zdi, šípem s lanem si otočte trám mezi vámi a vaším cílem a pak po něm přeběhněte, skočte, chyťte se ledu, vylezte nahoru kolem budovy a zbavte se nepřátel, pokud jste to ještě neudělali.
Další trebuchet musíte zbavit ledu. Použijte šípy s lanem, abyste otočili s jeřábem a přitáhli kovový kbelík co nejblíž k trebuchetu. Z vyčnívajícího trámu skočte na rameno jeřábu, přelezte na druhý konec, přeskočte na věž a připevněte k jeřábu lanem veliký dřevěný kýbl.
Sjeďte po lanovce a otočte jeřáb proti směru hodinových ručiček, abyste rozhýbali dřevěný kbelík. Zavřete ho – zatáhněte šípem s lanem za dřevěnou tyč u jeho dna. Natočte jeřáb tak, aby byl dřevěný kbelík u vodopádu a naplnil se vodou. Zvedne se tak rameno s kovovým kbelíkem. Odpusťte z dřevěného kbelíku trochu vody, ale zase ho zavřete. Kovový kbelík trochu klesne, skočte na něj a srazíte led.
Nyní je trebuchet volný. Použijte jej k neutralizaci tří skupin lučištníků, pak s ním zničte bránu. Seskočte z trebuchetu, udělejte si lanovku, sklouzněte po ní, u další věže opakujte tentýž proces.
Chyťte se ledu a vylezte na vrchol věže, v tom okamžiku na vás zase začnou střílet. Probojujte si cestu, až dosáhnete konce střechy, vytvořte si další lanovku k oblasti s balkony naproti. Seskočte na nádvoří, kde vás předtím napadli, a projděte velkou dírou, kde kdysi stála mohutná brána.
Po rychlé sprintovací části (skočte doprava, doleva, doprava, pak se zaháknutím) přijdou na řadu další bojovníci z řad Nesmrtelných; teď už byste měli vědět, jak na ně, takže představují menší výzvu, navíc je tu spousta explodujících nádob, se kterými si lze hrát. Po jejich smrti poberte náboje a padací mříží zamiřte k dalšímu tábořišti.

Ascension

Až si vyřídíte své záležitosti v táboře, použijte lezecké šípy k vytvoření cesty nahoru a okolo nedaleké zdi a pilíře. Po dosáhnutí vrcholu se po laně přehoupněte přes mezeru, chyťte se ledu a ručkujte kolem doleva. Dále se vyškrábejte po deskách, se zaháknutím přeskočte mezeru, přejděte chodníček a se zaháknutím skočte z rampy ke skále, té se chyťte cepínem.
Kolem pilíře doleva, vylezte nahoru a použijte další lezecké šípy, abyste se dostali nahoru a za roh. Až budete nahoře na kamenném pilíři, použijte madla k překonání menší mezery a s lanem se přehoupněte přes velkou díru k ledu, vylezte s cepínem a nahoru na plošinu. Další lezecké šípy, přeručkujte doleva, vylezte, skočte se zaháknutím přes díru a chyťte se ledu, abyste dosáhli dalšího tábora.
Přeskočte a chyťte se ledu, vylezte nahoru. Pilíř se pod vámi chvěje, buďte připraveni stisknout X, kdybyste se potřebovali přidržet. Až vám pilíř dojde, skočte vlevo a opakujte svůj vzestup, vyškrábejte se nahoru a zjistíte, že nejste jediní, koho to napadlo. Propližte se bokem po římse a pak, až budete moci, skočte přes mezeru a chyťte se ledu.
Lezte nahoru a doprava, lezte, zatímco vás nepřátelé sprchují šípy. Vylezte na římsu, přeručkujte doleva, skočte na led a rychle hněte doleva a skočte nahoru, než se led zřítí. Nahoru, skok se zaháknutím, a zastřelte toho zlobivce, co vás chytil za nohu.
Další větší boj, nyní proti regulérním jednotkám. Najděte si cestu oblastí, využívejte úkryty, sbírejte náboje, když se namanou, a využívejte prostředí k zabíjení, jak jen to bude možné.  Jakmile jsou z nepřátel padlí, přeskočte malou díru a utábořte se. Blížíte se ke konci hry, takže je tohle vaše poslední možnost využít rychlé cestování před ukončením příběhu. Připravte se.

The Divine Source

Skočte se zaháknutím z rampy a chyťte se ledu. Zamiřte doleva, skočte přes díru, vylezte a vyškrábejte se nahoru.
Během této sekvence je cílem zasáhnout letící střely z trebuchetu, když jsou blízko vrtulníku. Jak je to obvyklé u bojů s bossy, musíte se trefit třikrát. Každý úspěšný zásah je následován vlnou nepřátel. Nejjednodušší strategie je vylézt nahoru a utábořit se na jedné dřevěné plošině. To vám umožní brát je jednoho po druhém. Poté se musíte chvíli vyhýbat vrtulníku, než bude připravena další střela. Buďte připraveni se vyléčit, kdyby vás něco zasáhlo.
Jakmile je letecká přestřelka u konce, ocitnete se v kruhové komnatě plné protivníků. Jestli máte schopnost zabití ze vzduchu, můžete použít pilíř, a je tu také několik nebezpečných prvků prostředí, které můžou hrát ve váš prospěch. Přihrnou se dvě vlny nepřátel a jakmile je vyřídíte, vydejte se k východu. Přepadne vás Konstantin a odzbrojí vás, ale zanechá vám váš vtip, takže není vše ztraceno.
Držte se mimo dohled a vezměte jednu z plechovek, které jsou rozházeny po oblasti. Jakmile si budete jistí, že nemůžete být vidět, hoďte ji, abyste ho odlákali, a když se jde podívat, připližte se k němu zezadu a stisknutím Y na něj zaútočte. Po prvním úspěšném útoku Konstantin zničí některé úkryty v místnosti, takže další kolo je trošku těžší, ale udělejte to znovu a zasáhněte ho podruhé.
Tentokrát bude útok opětovat, uhněte stisknutím B a stiskněte Y, jakmile budete vyzváni, bodnete ho do hrudi. Nyní ho můžete dorazit nebo ho nechat být a odvrátit se od něj, ale ať se rozhodnete jakkoliv, jeho dny jsou spočítány, a vy se nyní můžete vypravit do Komnaty duší. Vyjděte po schodech a dvojitými dveřmi a podívejte se na konec příběhu…

Část II.: TAJNÉ HROBKY

Dostaňte se až ke stožáru a použijte svůj cepín na mechanismus. Vyškrábejte se přes prkna za mechanismem a otočte se k menšímu stěžni. Přeskočte z konce a chyťte se houpajícího se kusu ledu, čímž ho rozbijete o zeď, Vydrápejte se nově otevřenou cestou a použijte cepín na kolo. Dostaňte koš tak dolů, jak jen to půjde a pak se rychle dejte po stožáru. Skočte z jeho konce, chyťte se stoupajícího koše, abyste si otevřeli další cestu.

Vyšplhejte se až k pokladu. Kromě „hlavní ceny“ – rychle vystřelovaných šípů – najdete mapu, svitek, nějaké šípy a Mince. Po rampě pokračujte a lanovkou se vraťte na hlavní cestu.

Cesta se po chvíli větví – pravá vede k nějakým těm zdrojům k sesbírání, na bednách po levici najdete mapu. Na konci tunelu skočte na lanovku a dopadnete do podzemního jezírka. Levá cesta vás dovede k dalším zdrojům, pravá vede dál.

Dojdete k hořlavé bariéře. Seberte nedalekou lahev a hadr a vyrobte si Molotovův koktejl. Protáhněte se dírou a přeskočte trhlinu, přistanete na dně šachy. Vydejte se cestou po pravé ruce a pokračujte dál, dokud se cesta nepropadne, takže se pak vytáhněte opět nahoru. V malé kanceláři vpředu najdete kufr, který můžete vybrat. Seberte lahev, opět si vyrobte Molotovova a postavte se na druhou stranu místnosti od vodopádu. Hoďte koktejl za trubky, abyste se zbavili překážek za nimi, potom proskočte otvorem, abyste se dostali dál k místnosti s hádankou.

Z vaší startovní pozice skočte přes díru vlevo a sledujte cestu. Asi v polovině najdete malou místnost, kde najdete deník, a na konci na vás čeká nové tábořiště. Od tábora pokračujte přes díru, pokud bude potřeba, chyťte se, abyste nespadli, a pokračujte na druhou stranu. Nahoře najdete ještě jeden kufr k vybrání a deník k sebrání na konci. Jakmile je seberete, vraťte se dvakrát zpět a seskočte z rampy napravo, zachyťte se. Po cestě přijedou dva důlní vozíky.

Spusťte se dolů a dejte se zpět nahoru po schodech. Vylezte na plošinu po vaší pravici, pak přeskočte na další dřevěnou platformu. Vystřelte šíp na vozík vlevo a táhněte ho trasou. Vraťte se na předchozí plošinu a vydejte se přes střechu s využitím úchytů.

Přečtěte si plaketu na druhé straně, pak se vyšplhejte na střechu. Postavte se ke sloupu pokrytému provazem a střelte šíp na vozík, abyste ho se sloupem spojili. Pak se otočte a opět vyskočte na nádobu, abyste uvolnili vozík. Tak jste zastavili vodu, takže zamiřte k malé plošině s malou části rezavého kolejiště, připravte si Molotovův koktejl, zničte barikádu a přeskočte přes díru. Vydejte se po schodech a seberte si zaslouženou odměnu. Jakmile seberete všechno, dejte se malou dutinou a vylezte nahoru a ven, zpět do měděného dolu.

V centrální části otevřeného prostoru najdete pilu, nedaleko níž se nachází jeřáb s pohupujícím se zavěšeným břevnem. Odstřelením bloku, na kterém je kláda zavěšení, si odkryjete tajný průchod.

Sestupte po žebříku a sešplhejte dolů do komnaty, kde najdete pár zdrojů a plaketu, kterou si přečtěte. Jakmile seberete všechno, pokračujte po cestě mezi dvěma provizorními kříži a sestupte dolů tunelem.

Dostanete se ke dvěma dalším. Ještě než přeskočíte propast, vlevo seberte Artefakt. Přeskočte propast a zachyťte se s pomocí cepínu skály. Přelezte doleva a sešplhejte níž, pak přeskočte doprava a chyťte se skalisek na druhé straně. Pokračujte dolů a vlevo až na pevnou půdu, sjeďte svahem do malé místnosti. Po schodech a přeskočte na tyč, čímž spustíte mechanismus. Sledujte čepele pod sebou a ve správný okamžik se pusťte a mezi nimi dopadnete do vody. Je to o správném načasování. Vylezte z vody přes klenutý průchod a otočte se k rohu. Sestřelte malý červený barel vedle budky a uvolněte si tak cestu, pak proplavte do další oblasti k táboru. Tam si odpočiňte, pokud je to zapotřebí a vydejte se dolů po schodech do místnosti s hádankou.

Dejte se po kamenném trámu a vylezte po zdi a nyní s rozběhem skočte na rampu po vaší pravici. Pravděpodobně se vám to nemusí zdařit napoprvé, takže pak se ve vodě dejte doleva, dejte se přes díru v zábradlí a z vody vylezte v další místnosti. Dejte se po schodech, seberte kanystr, zaneste ho zpět ke kulatému otvoru; kousek ustupte a vyhoďte ho do povětří, čímž zvednete hladinu vody. Potopte se a klenutým průchodem doplavte zpět do hlavní místnosti, kde se dejte vlevo po dalším schodišti. Vylezte, seberte kanystr a opatrně jej hoďte na dřevěnou plošinu, která se pohupuje na rohu ve vodě. Vylezte na vyšší patro a z rampy skočte na dřevěnou tyč. Tam počkejte, než se hladina opět zvedne, teprve pak se pusťte. Jak začne voda zase klesat, dřevěná plošina s kanystrem se pomalu začne vracet na své původní místo – střelte do kanystru, jakmile bude před kulatým otvorem, abyste znovu zvedli úroveň vody.

Proplavte přes právě vzniklý otvor, vylezte na suchou půdu, vystoupejte po schodech a skočte přes trhlinu. Dejte se nalevo přes klenutý průchod a cepínem pobořte slabou stěnu. Skočte zpět do vody a plavte k místu, kde jste sebrali poslední kanystr. Hoďte další z nich na dřevěnou plošinu a tyčí opět dočasně zvedněte hladinu.

Pusťte se a rychle plavte k plošině. Seberte tam kanystr a hoďte ho skrze rozbitou zeď a vylezte tam. Opět seberte kanystr, doneste ho do větší místnosti a hoďte ho na plošinu před otvor, tím naposledy zvednete hladinu vody. Plavte pod povrchem, vraťte se do hlavní místnosti, kde si vyberete odměnu, a vydejte se zpět směrem, odkud jste přišli.

Z tábora Chráněný hřeben (Sheltered Ridge) se otočte na jih a spusťte se dolů. Dejte se do blízké jeskyně a zbavte se zuřivé kočky. Odstraňte lanovým šípem barikádu a pomocí cepínu vylomte bránu-

Pokračujte po cestě a dojdete k novému táboru. Jeskyni opusťte druhou stranou, zamiřte po úzkém útesu po levici a protáhněte se dírou na konci. Přeskočte strž, vylezte po zdi po vaší levé straně a pomocí úchytů se dejte vpravo kolem útesu. Vylezte, pomocí cepínu vyšplhejte ještě o něco výš, přeskočte díru po pravici a opět se vytáhněte. Přejděte přes úzkou kamennou traverzu, skočte přes sloup a chyťte se skal před sebou, pak zamiřte vpravo a dolů a dostanete se k Hrobce.

Skočte z konce malého kamenného převisu, na kterém jste stáli, a chyťte se úchytů. Dejte se vpravo, přeskočte díru a chyťte se skaliska, jakmile to začne povolovat, rychle stiskněte X a zachyťte se toho pod sebou. Dejte se opět vpravo, pak přes další úzkou traverzu a chyťte se skal před sebou, než se traverza i s vámi odporoučí k zemi.

Skočte vpravo, chyťte se úchytů a dostaňte se na pevnou půdu. Dřevěná plošina za vámi na sobě má artefakt, takže než se dáte skrze velké dveře, z nichž se ozývá hrozivý zvuk, ještě si jí vyzvedněte.

V komnatě si seberte všechno, co lze a pomocí navijáku vedle otevřených dveří je zavřete. Dveře hned využijte ke šplhání, zamiřte nalevo obloukem a seskočte na zem po své pravici. Otočte se a skočte přes trhlinu. Cepínem rozbijte zeď, protáhněte se vzniklým otvorem a otevřete znovu dveře.

Protáhněte se zpátky, skočte přes cívku provazu a s pomocí šípu jí spojte s pohupující se protiváhou. Použijte naviják, pak buď pomocí nože anebo spoje na druhé straně cívky k přeříznutí provazu a uvolněte druhou protiváhu. Vraťte se do oblasti se vstupem, otevřete druhé dveře a sestupte po schodech k vaší odměně.

Dostaňte se zpět ven a otočte se doprava. Pomocí šípu si vytvořte lanový most mezi vaší pozicí a blokem v dálce, přelezte a vyškrábejte se na zeď před sebou. Vytvořte si lanovku k dalšímu bloku s provazem, sjeďte dolů a seberte Relikvii, vylezte po úchytech a vytvořte si další lanovku. Na dně se pusťte, přeskočte díru vpravo, prolezte dírou a ocitnete se zpět v táboře Zamrzlá rokle (Frozen Gorge).

Z tábora Farmy v údolí (Valley Farmstead) se dejte směrem na sever a po rozpadlém dřevěném mostě překročte řeku. Přes další díru se zhoupněte, seberte vak a protáhněte se malou dírou ve spodní části zdi před vámi. Může se vám stát, že na vás čeká vlčí útok, ale jakmile bude klid, vylomte silou kovové dveře. Pokračujte po schodech. Pokračujte dál cestou ve tmě a asi v polovině se protáhněte malou dírou ve skalách. Dorazíte k táboru; jakmile budete připraveni, pokračujte dál do místnosti s puzzly.

Zamiřte do výklenku vlevo a vytlačte ven důlní vozík. Opět vlevo a spusťte se do otvoru, kde najdete dřevěnou plošinu a hák. Použijte lanový šíp a spojte je dohromady, pak se dejte na opačný konec místnosti. Postavte se poblíž dřevěné plošiny, otočte se k provazům nad sebou, a vystřelte šíp na páku přímo směrem nahoru a napravo od nich. Provazy spadnou, takže vy se rychle rozběhněte k důlnímu vozíku a z něj vystřelte šíp na provazy, abyste udrželi plošinu zvednutou. Vyběhněte po dřevěných schodech a zachyťte se, abyste se dostali na druhou stranu – na plošinu, kterou jste právě zvedli. Skočte z ní naproti přes místnost. Vytáhněte se po úchytech na zdi, pak zamiřte vpravo a vylezte si výše pro odměnu. Prohledejte i zbytek oblasti a pak se ve vlastních stopách vraťte k východu z hrobky.

Z tábora Hřebeny (Ridgelineú se dejte na východ. Překročte řeku, spusťte se do bahnitého jezírka, vylezte na druhé straně a lanovkou se svezte na zem. Otočte se a vstupte do jeskyně za vámi, kde na vás čeká jeden špatně naladěný medvěd. Spravte mu náladu, pak rozbijte drolící se zeď. Prolezte mezerou a proplavte pasáž – což bude mnohem snazší, pokud se vám povede si odemknout vylepšení Rebreather. Jakmile se dostanete na druhou stranu, pokračujte dírou ve zdi a vylezte na úzkou větev, která se do kruhu táhne oblastí.

Dejte se vpřed – vyhýbejte se vodě, která tryská z otvorů v pravidelných intervalech – a vyškrábejte se na zeď na druhé straně, kde najdete další tábor. Dávejte si při vstupu do této oblasti pozor, protože vás tam čeká trojitá bloková past, kterou si je třeba odstranit z cesty. Zamiřte po schodech, vyberte výklenek po vaší pravici, pak se dejte obloukem vlevo a přes díru v kořenech.

Voda se sice nejeví dvakrát přátelsky, ale když už jste ušli takovou cestu, tak se do ní prostě ponořte. Zorientujte se tak, že doplavete zpátky k místu, kde jste skočili do vody, a nasměrujte se do centra místnosti. Velký výklenek vlevo obsahuje mapu a ten přímo před vámi skrývá člun. Vyzvedněte si mapu a pak zamiřte k loďce.

Střelte provazový šíp k bloku s provazy, který vidíte před sebou, potom otočte hřídelí, abyste loďku dostali doprostřed místnosti. Teď střelte šípem po bloku provazu napravo (pokud se díváte na loďku) a dostaňte se na úroveň oblouku. Vylezte a na druhé straně seskočte. Na vzdáleném konci místnosti je páka pokrytá provazem. Chyťte jí a stáhněte, abyste se zbavili vody a rychle jí s pomocí šípu spojte s cívkou na druhé straně místnosti.  Opět stáhněte páku a jako o závod běžte k cívce, a otočte hřídelí, než se ponoří. Dostaňte se pryč z této oblasti a přesuňte loďku do výklenku přímo naproti.

Proplavte dírou v mřížoví nalevo, doplavte k páce, stlačte jí a než se voda opět zvedne, připojte jí k přídi nyní viditelné lodi. Skočte na dřevěnou plodinu po straně místnosti, následujte cestu přes vyšší oblouk zpět do hlavní komnaty a využijte hřídel na loďce k natažení provazu a permanentnímu vypuštění vody.

Vydejte se o výklenku s velkou bránou a odpalte barely vedle, čímž si uvolníte cestu; pak vylezte na sochu a vyzvedněte si odměnu. Prohledejte centrální oblast a pak se vydejte ke schodům. Odstraňte si z cesty barikádu a vyjděte z hrobky.

od tábora Tábor v ruinách (Ruins Encampment) se dejte na severovýchod a projděte za vodopád. Vylezte po dřevěných schodech a vstupte do velké jeskyně. S provazem přeskočte jámu a protáhněte se přes malou prasklinu k dalšímu táboru. Opět přeskok s provazem, vyberte vak v malé nádržce s vodou a sklouzněte se po vlhkém svahu. Seskočte na dno, chyťte se skal na druhé straně. Vyšplhejte nahoru a přes padlý kmen. Pokračujte nízkým průchodem, přeskočte přes propast a opět přistaňte v místnosti s hádankou. Přeplavte přes jezero ke dřevěné struktuře. Až se k ní dostanete, otočte se a vydejte se po dráze vozíku napravo. Na vrcholku seberte poklad a svitek, pak zamiřte opět vpravo a přeskočte přes trhlinu, za kterou najdete mapu. Vraťte se k vozíku, použijte cepín v hřídeli jako kliku, otočte o 180 stupňů a srazte ho vstříc uspokojivé explozi.

Vytvořte si lanovku na prostředek horní části druhé rampy a svezte se tam. Prohledejte oblast, pak se dostaňte až nahoru. Použijte cepín ke snížení točny, potom druhou hřídel, kterou jí celou otočíte o devadesát stupňů po směru hodinových ručiček. Natlačte tam vozík, otočte točnou o 90 stupňů proti směru hodinových ručiček a opět točnu druhou hřídelí zvedněte.

Pošlete vozík dolů ze svahu a vydejte se za ním, abyste se podívali na ten masakr… Vyberte odměnu, opět přeplavte přes jezero a přes výstupky ve skále se dostanete zpět do tábora.

Skočte do vody přímo na východ od tábora Trosky akvaduktu (Aquaduct Riuns). Vylezte k padlému stromu a přeskočte do vchodu do jeskyně, Následujte cestu tunelem, sjeďte po svahu, přeplavte malou nádrž a prolezte přes otvor. Vytvořte si lanový most přes řeku a překročte ji. Dolů po schodech na spirálovitou rampu, která vás proti směru hodinových ručiček dovede k táboru.

Nezkoušejte plavat, vede to k jisté a rychlé smrti. Spojte provazem cívku a loďku, a jakmile plavidlo dosáhne břehu, skočte do něj. Rychle spojte provazem loďku s další viditelnou cívkou. Loďka se dostane k ostrůvku, ale provaz to déle nevydrží.

Až loďka bude poblíž cívky na druhé straně ostrůvku, propojte je provazem, a jakmile budete dostatečně blízko, skočte na pevninu. Sesbírejte Mince a svitek a najděte druhou loďku napravo, skrytou za vodopádem. Střelte na ní šípem, přitáhněte si jí blíž, a jakmile bude proplouvat kolem ostrova, naskočte na ni. Rychle jí propojte s poslední cívkou (může vyžadovat vícero pokusů) a pomocí hřídele se přepravte do bezpečí a vylezte. Pokračujte po schodech a do budovy. Seberte po cestě ze stolu mapu, pak pokračujte k odměně. Prohledejte i zbytek oblasti, vylezte na zeď a najděte si cestu ven, buď zpět ve svých stopách, nebo se vraťte k provazovému mostu do tábora a využijte Rychlý přesun.

Z tábora Zápraží Kitěže (The Threshold of Kitezh)  se spusťte do rozpadlého města a dejte se do severovýchodního rohu zóny. Dejte se přes průchod a dolů k jeskyni obývané medvědem ledním. Jakmile bude po něm, zničte rozpadající se zeď a dejte se vzniklou cestou.

Potopte se do vody pod sebou, proplavte tunelem dopředu a pokračujte ve směru, než se dostanete k táboru. Přeplavte přes vodu a dejte se dolů po svahu. Zapalte z bezpečné vzdálenosti šípem sirné výpary a obloukem dojděte do hrobky.

Dejte se dolů schodištěm napravo a zastavte mezi branou a malou nádržkou s vodou, čelem k vodě. Šípy vystřelte na dvě páky nahoře nad kulatým otvorem a místnost zaplníte plynem. Rychle běže po rampě před vámi a použijte cepín na řetěz na dně. Jakmile je řetěz zničen, rychle ustupte, než se plyn rozptýlí, pak se opět vraťte a otočte hřídelí na jeřábu, čímž uvolníte klec.

Postavte se na druhou stranu jeřábu a použijte k jeho otočení šíp, pak uvolněte další oblak plynu. Dostaňte se do relativního bezpečí nad schody a vystřelte ohnivý šíp – pokud se stane, že žádné nemáte a nemůžete si je ani vyrobit, pár jich najdete na druhé straně místnosti. Zafunguje fyzika – a jakmile se rozptýlí dým, dojděte si pro odměnu.

 Část III. – Výzvy

 SÝRIE

Při pátrání po Prorokově hrobce můžete narazit jen na jednu výzvu:

Hang ‚em High

Zničte sedm zlatých kadidelnic. Jsou to velké zlaté objekty visící ze stropu. Prostě odstřelte dřevěné bloky nad nimi, abyste je zničili

SIBIŘ

Sibiřská divočina je na výzvy bohatší – koneckonců je taky mnohem rozsáhlejší, do Sýrie jste si koneckonců jen tak odskočili.

SIBERIAN WILDERNESS

Grab and Go

Zabijte a oberte tři lidské nepřátele během úkolu Best Laid Plans.

SOVIET INSTALLATION

Data Corruption

V oblasti gulagu narazíte na podezřele vyhlížející laptopy. Zničte je. Je jich celkem deset a jsou červené.

Into Darkness

Vstupte do pěti jeskyní v této oblasti.

Capture the Flag

Po celé oblasti je rozmístěno sedm sovětských vlajek. Odřízněte je nožem. (Nůž získáte při misi v opuštěném dole.)

Difference of Opinion

Zničte sedm sovětských propagandistických plakátů. Použijte molotovův koktejl nebo ohnivé šípy.

GEOTHERMAL VALLEY

Fowl Play

Seberte pět kuřat a naházejte je do jejich ohrady. Je to malá oplocená oblast u dýňového záhonu poblíž tábořiště Farmstead (zemědělská usedlost).

Bulls Eye

Po oblasti je rozmístěno osm zlatých terčů (vypadají jako zlaté talíře zavěšené na provázku). Sestřelte je šípem.

Hung Out to Dry

Po oblasti je rozmístěno šest ulovených králíků. Přeřízněte lana, která je drží ve vzduchu.

High Diving

Kolem vody jsou čtyři rozhledny. Skočte z nich do vody šipku.

Tossing Gourds

V oblasti je pět prázdných barelů a taky tu rostou dýně. Do každého barelu jednu hoďte.

THE ACROPOLIS

Cut Short

Odstřelte a zničte šest skrytých vysílaček Trinity

RESEARCH BASE

Scorched Earth

V oblasti jsou čtyři velké nádrže s palivem. Odpalte je.

PATH OF THE DEATHLESS

Enemy of My Enemy

Shromážděte Nesmrtelné, aby bojovali s Trinity, tím, že zapálíte jejich signální ohně. Je jich celkem šest.

LOST CITY

Vandal

Zničte osm bezhlavých soch. Jsou v hlavní oblasti i v později navštívených oblastech města.

For Whom the Bell Tolls

Odřízněte pět zvonů. Všechny jsou v hlavní oblasti města. Pár jich je ve zvonici, pár v nižší budově, jeden v tajné oblasti západně od prvního trebuchetu.

Banner Wars

Spalte osm praporů Nesmrtelných. Jsou v hlavní oblasti města a nejsou moc vidět, jsou celkem bledé.

Burn Baby Burn

Zapalte trebuchetem pět signálních hranic. Jsou to velké kónické dřevěné struktury na vršcích některých budov.

 

část IV. – Vedlejší mise

Ve hře je celkem devět nepovinných misí, menších vedlejších úkolů. Vyplatí se je plnit, protože za ně získáte zajímavé odměny. Všechny mise jsou na Sibiři, v Sýrii žádná není, neměl by vám ji tam kdo zadat. Úkoly vám dávají členové skupiny Remnants (Zbývající, Zbylí)

COMMUNICATIONS BREAKDOWN (Soviet Installation)

odměna: paklíč

Najděte a zničte opakovače vysílání. Je jich celkem pět a jsou označené na vaší mapě. Při hledání toho v centrální oblasti se trochu prolezete. Až je zničíte, vraťte se k muži, který vás zaúkoloval, dostanete pěkný paklíč.

DANGEROUS TERRITORY (Soviet Installation)

odměna: vylepšení pistole

Tento úkol vám zadá zraněný muž. Potřebuje úkryt a vlčí jeskyně je podle něj ideální, samozřejmě ji ale nejdřív musíte zbavit původních majitelů. Zamiřte do jeskyně označené na mapě a zabijte vlky. Pak se vraťte k zadavateli.

GULAG RECON (Soviet Installation)

odměna: tlumič na pušku

Tato mise je přístupná až po splnění Dangerous Territory. Zamiřte zpátky do vlčí jeskyně, nyní jsou v ní muži, kterým se hodí vaše pomoc. Potřebují se dozvědět něco o vetřelcích. Zamiřte do tábora u gulagu a najděte předměty, které vám mapa označí. Pozor, jsou tu hlídky. Pak se vraťte do vlčí jeskyně.

THE UNLUCKY ONES (Soviet Installation)

odměna: outfit Infiltrator

Tuto misi můžete dostat až po splnění mise Communications Breakdown. Chlapík v chatce vás požádá, abyste osvobodili dva z jeho mužů.

MISSGUIDED INTELLIGENCE (Soviet Installation)

odměna: vylepšení brokovnice

Misi můžete dostat po dokončení mise The Unlucky Ones. Pták nesoucí zprávu se ztratil, vlny z rádiové věže mu zmátly orientaci. Ptáka můžete najít pomocí mapy. Pak ho ale budete muset zastřelit a přinést zprávu. Chudák zmatená vrána. (Takhle – vy ho vlastně jen zastřelíte a v tu chvíli jako kdyby Lara tu zprávu sebrala, no.)

DEFENSIVE STRATEGY (Geothermal Valley)

odměna: outfit Battle Worn

Muži se snaží opravit opevněné věže poničené povodněmi. Potřebují nějaké zásoby z údolí. Přineste jim čtyři kusy tvrdého dřeva a čtyři jelení kůže.

SURVEILLANCE DISRUPTION (Geothermal Valley)

odměna: starobylý rohovinový luk

Jedna vesničanka vás požádá, abyste zničili čtyři drony, kterými Trinity prozkoumává údolí.

A HEARTY MEAL (Geothermal Valley)

odměna: outfit Huntress

Ta stejná žena vám zadá také tento úkol. Je potřeba sehnat zásoby jídla pro ty, co se kvůli zranění nemůžou o sebe sami postarat. Přineste čtyři houby a suroviny ze dvou divokých kanců.

ANCIENT SECRETS (Geothermal Valley)

odměna: byzantinské mince a outfit Sacra Umbra

Zadavatelka tohoto questu je u v ruinách věže jihovýchodně od tábora u ruin. Zajímají ji zakázaná místa a jejich tajemství. Prozkoumejte všechny volitelné hrobky ve hře a vraťte se k této dámě, za každou prozkoumanou hrobku dostanete nějaké ty byzantské mince, a až je projdete všechny, dostanete nový outfit.