VÝVOJÁŘ: Crystal Dynamics | VYDAVATEL: Eidos Interactive | RATING: Teen | DATUM VYDÁNÍ: 07/04/2006 | VYŠLO NA: PC, PlayStation 2, PSP, XBOX, XBOX 360, zpětná kompatibilita s XBOX One, GameBoy Color,  Nintendo DS, GameBoy Advance, mobilní telefony, PlayStation 3 |  LAŘIN HLAS: Keeley Hawes | OFICIÁLNÍ MODELKA: Karima Adebibe | ÚROVNÍ: | COLLECTIBLES: 115

Tomb Raider 7 (celým názvem Lara Croft – Tomb Raider – Legend, zkráceně Tomb Raider: Legend)  je sedmým počinem v sérii Tomb Raider a zavedl hned několik změn – jedná se o první díl, který pochází z dílny firmy Crystal Dynamics. Vydavatelem je tradičně Eidos. Hra vyšla v dubnu 2006.

 

Inovace Tomb Raider 7

Nový Tomb Raider 7  je postavený na konceptu nové vlny v Tomb Raider historii. Často se řadí (za Tomb Raider 6) do tzv. „druhé vlny“ série. Podle mnoha fanoušků ale teprve sedmička znamenala přerod Lary do nové generace. A není se čemu divit. Herní svět upustil od klasického čtvercového designu, Lara se tak může pohybovat volně a mnohem přirozeněji. Grafika je na úrovni tehdejších her, velmi kvalitně reaguje na prostředí i samotná Lara (po vystoupení z vody schne, prach na ní zanechává skvrny apod.) Do hry přibyla dynamika, akčnost a rychlost – Lara teď může šplhat, ručkovat i plavat dvakrát rychleji, při palbě musí přebíjet, unese jen omezené množství lékáren a zbraní. V určitých momentech hráč musí zareagovat v dynamické sekvenci, jinak Laru čeká smrt.
Ve výbavě Laře přibyl k dalekohledu i hák, kterým může překonávat překážky i útočit, světlice nahradila svítilna; mimo klasických pistolí máte na výběr mezi útočnou puškou, granáty, granátometem, brokovnicí a dalšími zbraněmi (nepřipravím Vás o překvapení). Konečně se zase projedete na motorce a vyzkoušíte si i vysokozdvižný vozík.

 

Příběh Tomb Raider 7

Tomb Raider 7 podobně jako čtverka začíná retrospektivou do Lařiny minulosti; Laru s její matkou zastihne v letounu, kterým se vrací domů, bouře a ony jediné přežijí. Naleznou chrám, kde nešťastnou souhrou okolností Lařina matka zmizí.
Přesunem do současnosti zastihneme Laru v Bolívii. Nikdy, stejně jako její otec, nepřestala věřit, že její matka nezemřela, a tak se vydává po nové stopě, ve které doufá nalézt vysvětlení. Nalezne nejen stopy, ale i pradávné kamenné stupínky a hordu nepřátelsky naladěných vojáků,  které si najal boháč James Rutland, který pátrá po vstupu do bájného Avalonu. Lara zjišťuje, že jí čeká dlouhá a trnitá cesta, při které bude muset zabrousit i do vlastní minulosti, a to ne jen jednou.